Začněte podnikat v roce 2017. Co všechno vás čeká za vyřizování?

Rozhodli jste se, že rok 2017 bude tím zlomovým, kdy se pustíte do podnikatelské činnosti? Potom byste měli být obeznámeni s tím, jaké povinnosti vás čekají, co všechno musíte vyřídit a na jaké poplatky se připravit.

Nebojte se, takové informace určitě nemusíte vyhledávat svépomocí. Vše důležité vám prozradíme prostřednictvím následujících řádkům. Komplexně, aktuálně a na jediném místě.

Vše započíná živnostenským oprávněním

Abyste se vůbec mohli pustit do podnikání, potřebujete k tomu živnostenský list, respektive dnes už jen výpis ze živnostenského rejstříku. Cesta k tomuto cíli vede skrze příslušný živnostenský úřad, kde budete muset vyplnit jednotný registrační formulář. Jeho výhodou je, že kromě živnostenského oprávnění dojde k automatickému nahlášení na všechny příslušné úřady, tedy bez vašeho přičinění.

  • Finanční úřad
  • Správa sociální zabezpečí
  • Zdravotní pojišťovna

Tento krok vám zabere jen minimum drahocenného času a zaplatíte za něj 1 000 Kč. Ještě tentýž den se můžete pustit do podnikání.

Následující platby za sociální a zdravotní pojištění

Jako osobu výdělečně činnou vás budou čekat povinné platby záloh týkajících se sociálního a zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že jste doposud neměli žádné výdělky z podnikatelské činnosti, hradíte minimální zálohy. Ty nabývají v roce 2017 této výše.

  • Zdravotní pojištění 1 906 Kč
  • Sociální pojištění 2 061 Kč

Následující rok budou zálohy odpovídat vašim skutečným příjmům. V tomto směru byste si měli hlídat jediné. Zdravotní pojištění je třeba uhradit do 8. dne v měsíci, sociální pojištění zase do 20. dne v měsíci.

stevepb / Pixabay

Plátce či neplátce DPH?

Na zřetel berte ještě jednu povinnost. Pokud budete plátcem DPH, musíte se přihlásit k plátcovství. V opačném případě lze využít paušální daně, díky čemuž se značně oprostíte od náročné administrativy. Tato volba záleží na druhu vašeho podnikání a také na tom, s jakými potenciálními zákazníky budete spolupracovat. Zvolíte-li paušální daň, čeká vás tento výběr.

  • Paušál 80 % pro řemeslníky, zemědělce, vodní hospodáře a lesníky
  • Paušál 60 % pro živnosti volné, koncesované a vázané
  • Paušál 40 % pro podnikání na základě zvláštních předpisů
  • Paušál 30 % pro příjmy z pronájmu
Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *