Úmrtí je smutná situace spojená s truchlením. Bohužel v situaci úmrtí podnikatele na živnostenský list s sebou tato skutečnost přináší řadu administrativních a právních kroků, které je nutné vyřídit. V tomto článku se dozvíte, co je v takové situaci potřeba udělat, abyste dodrželi všechny zákonné termíny a postupy. Jak postupovat v případě úmrtí OSVČ popisuje §13 živnostenského zákona. Je třeba odlišit dobu od samotného zesnutí do vypořádání dědictví a dobu po ukončení dědického řízení.
Kde nahlásit úmrtí
- Do 15 dnů by se úmrtí mělo oznámit finančnímu úřadu. Z pohledu daní z příjmů je smrt vždy ukončením podnikání. Na dědice následně přechází povinnost doplatit daně i možnost získat vratku přeplatku na dani.
- Přestože to není přímo zákonná povinnost, doporučuje se podat přehled o příjmech a výdajích za zemřelého podnikatele na správu sociálního zabezpečení. Vhodné je to zejména tehdy, když zaplacení pojistného může ovlivnit nárok na pozůstalostní důchod a jeho výši. Přehled za zemřelého podnikatele podává dědic nebo osoba, která uplatňuje nárok na důchod. Na základě podaného přehledu lze požadovat i případný přeplatek pojistného.
- Přehled o příjmech a výdajích je také vhodné doručit do zdravotní pojišťovny, u které byl zemřelý podnikatel pojištěn, a to za období posledního kalendářního roku, ve kterém k úmrtí došlo.
Pokračování v podnikání nebo jeho ukončení
Zásadní otázkou však je, zda mají dědicové zájem pokračovat v provozování živnosti. Pokud se rozhodnou v živnosti pokračovat, pak:
- musí o svém rozhodnutí informovat živnostenský úřad, a to do 3 měsíců od úmrtí podnikatele.
- do 3 měsíců ode dne, kdy byla živnost zděděna, si musí dědic zřídit vlastní živnostenské oprávnění. Při pokračování v živnosti před i po 3 měsících od úmrtí podnikatele, musí plnit všechny povinnosti jako ostatní OSVČ.
V případě, že dědici nechtějí v provozování živnosti pokračovat, je nutné podat na živnostenském úřadě žádost o zrušení živnostenského oprávnění.
Dědici také mohou nalézt kupce a živnost „prodat“. V tomto případě se nejedná o prodej v pravém slova smyslu, protože živnost s IČ v principu prodat nelze, je vázána na konkrétní osobu podnikatele. Jde vlastně o převod rozjetého podniku s jeho smlouvami, objednávkami, aktivy a pasivy, tedy v podstatě převod těchto práv na „kupce“. Po dokončení transakce je třeba požádat živnostenský úřad o zrušení živnostenského oprávnění zesnulého podnikatele.