Na jaký druh podnikání nepotřebuji živnostenský list?

 

V České republice existuje několik typů činností, které lze provozovat bez živnostenského oprávnění. Tyto činnosti nazývané svobodná povolání jsou upraveny zvláštními předpisy, a proto se pro ně nepoužijí ustanovení živnostenského zákona.

Některá z těchto povolání lze provozovat pouze v součinnosti se specializovanými zákony, jsou zastřešena dohledem oborových komor a bez jejich povolení nelze činnosti vykonávat. Patří mezi ně:

  • advokáti
  • daňoví poradci
  • notáři
  • lékaři
  • lékárníci
  • veterináři

Oproti uvedeným regulovaným povoláním existují činnosti, které můžeme nazvat skutečně svobodnými. Umělci, grafici, tanečníci a další tvůrčí lidé mají oproti lékařům a auditorům mnohem větší volnost. Umělecká tvorba jde totiž ruku v ruce se svobodou. Jejich profesní sdružení sice existují, ale nejsou povinná, mají spíš praktický charakter v souvislosti s výměnou kontaktů, školeními apod. Některé kreativní profese, jako je grafika, malířství či tanec, nabízí hned dva způsoby práce: živnostenské oprávnění a svobodné povolání. Volba mezi nimi záleží na tom, co jim víc vyhovuje a jaké smlouvy budou mít. Hlavní je ale chránit si svá díla autorským právem a mít jasné dohodnuté podmínky výkonu.

Daňové povinnosti pro osoby se svobodným povoláním
Ať už provozujete svobodné povolání s živnostenským oprávněním, autorsky nebo dle jiného zákona, vždy máte zákonné daňové povinnosti a poplatky. Stejně tak si musíte platit zdravotní a sociální pojištění. Výhodnost zdanění s živností je individuální, ovšem pro zpracování je obvykle přehlednější.

Pronájem nemovitosti fyzickou osobou
Pokud pronajímáte nemovitost jako fyzická osoba mimo své obchodní aktivity, řídí se činnost § 9 zákona o daních z příjmů. Příjmy se tedy neřadí mezi podnikání. Zisk z pronájmu obvykle generují osoby s jinými zdroji příjmu (zaměstnání, podnikání, důchod). Z pronájmu tak tito pronajímatelé neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, pouze jej uvádí ve svém daňovém přiznání.

Co když ale chcete podnikat v oboru, pro který je potřeba si zařídit živnostenský list? Pokud si chcete založit živnost nebo s.r.o., svěřte se do rukou odborníků. Profi-kancelář vám zajistí svižnou realizaci. Založení firmy u nás probíhá podle hesla „rychle nebo zdarma“. K zahájení procesu založení s.r.o. v Profi-kanceláři stačí málo – napište či zavolejte zdarma na 800 880 110.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *