Platby za zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2017

Ptáte se, jestli máte povinnost platit zdravotní pojištění jako OSVČ? Pokud máte příjmy ze samostatné činnosti, tak zdravotní pojištění platit musíte. Nabízí se ale otázky v jaké výši a za jakých podmínek?

V prvé řadě, vše závisí na tom, zda je samostatná výdělečná činnost hlavní nebo vedlejší příjem nebo za vás platí pojištění stát.

Máte-li samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní příjem, musíte platit zálohy měsíčně podle posledního přehledu záloh. Jako vedlejší výdělečná činnost se bere tehdy, pokud jste celý měsíc zaměstnaní a zaměstnavatel odvede pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu a my jsme to nahlásili své zdravotní pojišťovně. Na konci roku po vyúčtování pojistné buďto doplatíme nebo při přeplatku nám pojišťovna přebytek vrátí. Pokud máte samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní příjem a za minulý rok vám vyšlo méně než minimální záloha, musíte platit alespoň minimální zálohu ve výši 1.906 Kč (platné od ledna 2017).

Máte-li živnost jako vedlejší příjem nemáte povinnost platit měsíční zálohy. Vše zaplatíte až po skončení roku.

Pojistné platí i stát, pokud patříte mezi osoby jako je například student (viz článek Jak podnikat jako student?), starobní nebo invalidní důchodce nebo žena pečující o malé dítě.

WerbeFabrik / Pixabay
Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *