Jak má vypadat dohoda o provedení práce

Po dohodě o provedení práce často sahají zaměstnavatelé, pokud potřebují zaměstnance rychle přijmout například na mimořádnou činnost. Pracovat na dohodu o provedení práce se vyplatí pouze v určitých případech.

Jde o administrativně nejjednodušší a nejlevnější pracovněprávní vztah, který vyhledávají zejména studenti, senioři nebo rodiče na rodičovské dovolené. Platí u něj omezení maximálně 300 odpracovaných hodin za rok u každého zaměstnavatele.  Pro zaměstnavatele i zaměstnance, a vůbec nemusí jít jenom o studenty na prázdninových brigádách, ale klidně i starobní či invalidní důchodce, matky na mateřské dovolené, ale i kohokoliv jiného, je výhodná flexibilita dohody o provedení práce, pro zaměstnance pak minimální odvody z odměny.

Dohodu o provedení práce zaměstnavatel se zaměstnancem musí uzavřít písemně. Zaměstnavatel není povinen v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu, zaměstnanec tak může, zvláště v případě dohody o provedení práce, pracovat například podle potřeb zaměstnavatele, na základě konkrétních pokynů k nástupu do práce atp.

Pokud si zaměstnanec na dohodu u jednoho zaměstnavatele vydělá maximálně 10 000 korun za měsíc, případně neodpracujete více než 300 hodin za rok, neplatí žádné odvody. Zaměstnanec je účasten na sociálním a  zdravotním pojištění (včetně nemocenského), jenom v měsících, kdy jeho výdělek u jednoho zaměstnavatele přesáhl 10 tisíc korun. Nic na tom nemění ani fakt, když má příjmy u více zaměstnavatelů, v tomto případě se příjmy nesčítají. Pokud ale má více dohod u jednoho zaměstnavatele, výše výdělků se budou sčítat.

Mezi jednu z velkých nevýhod patří neplacení zdravotního pojištění, které si musí platit každý bez výjimky. Pokud pojistné není hrazeno státem ani zaměstnavatelem, je nutné odvádět pojistné jako samoplátce (osoba bez zdanitelného příjmu). 

 

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *