Co je to příležitostný příjem?

Příležitostný příjem je pojmem, který se může týkat v podstatě jakéhokoliv člověka. A to nejenom toho v zaměstnaneckém poměru, ale i živnostníků neboli podnikatelů. Jenže, víte vůbec co si představit pod tímto výrazem? A máte tušení o tom, jak je to vlastně se zdaněním příležitostného příjmu? Ne? Pak vám na to odpoví právě tento článek.

Příležitostný příjem má jasně danou charakteristiku

Příležitostný příjem od toho pravidelného poznáte poměrně snadno. Jak už naznačuje jeho samotné oslovení. Půjde o jednorázovou činnost, práci nebo službu. To znamená, že se nesmí jednat o nic dlouhodobého a pravidelného. Zmínit lze bezpochyby řadu nejrůznějších jednorázových příjmů.

  • Poradenská činnost
  • Zapůjčení automobilu za peníze
  • Prodej lesních plodů nebo dřeva
  • Odklizení sněhu

Jednorázových činností může být více než dost. U podnikajících osob pak platí ještě jedno omezení. A tím je fakt, že příležitostný příjem nesmí korespondovat s tím, na co máte živnostenské oprávnění.

stevepb / Pixabay

Jak je to s daněmi u příležitostného příjmu?

Příležitostný příjem se řídí paragrafem deset, což jsou ostatní příjmy v rámci zákona o daních příjmu. Velice milou zprávou pro vás bude fakt, že pokud vám tato jednorázová činnost nevygeneruje zisk nad 30 000 Kč za rok, nepodléhá jakékoliv zdaňovací povinnosti.

Pokud jde o daně, mohou si na své přijít i podnikatelé, pro něž je naopak vykonávána práce formou příležitostného příjmu. Právě tento výdaj si lze v rámci daného živnostenského podnikání odečíst z nákladů. Pozor byste si měli dát pouze na to, aby takový pracovní vztah nebyl založen na ústní dohodě, ale byl stvrzen písemně.

Jak můžete správně tušit, příležitostný příjem je celkem zajímavou součástí našeho systému, jehož předností může v dnešní době využívat opravdu kdokoliv.

Ohodnoťte

Komentáře:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *