Ne každý je spokojen s finančním ohodnocením svého hlavního pracovnímu poměru. Pokud mezi takové občany spadáte i vy, nabízí se vám pochopitelně hned několik možností. Jednou z nich je říci si o vyšší platové ohodnocení. Jestliže to nevyjde, můžete provést daleko radikálnější krok a svou práci jednoduše změníte. K tomu se z pochopitelných důvodů nechce uchylovat každý.
Řešením ale může být zlatá střední cesta, kterou představuje přivýdělek k zaměstnání. Spousta lidí však netuší, jak to funguje a zda to vůbec jde. Právě tímto tématem se bude zaobírat tento článek.
Nejprve si vyžádejte souhlas zaměstnavatele
Pokud se rozhodnete nalézt si přivýdělek v podobě vedlejší podnikatelské činnosti nebo brigády, vždy byste o tom měli informovat svého současného zaměstnavatele. Ve své podstatě je to vaší povinností, která vyplývá z většiny pracovních smluv.
Abyste si mohli vydělávat peníze někde bokem, je zapotřebí souhlas zaměstnavatele. Ten vám jej samozřejmě nemá povinnost udělit. A pokud to udělá, obvykle to bude s jedním velkým „ale“. Souhlas bývá vždy spojen s tím, že mimo pracovní poměr si můžete vydělat další peníze, nesmí to však být v rámci stejné činnosti, jakou vykonáváte v aktuálním zaměstnání. A to především kvůli střetu zájmu.
Jak je to s brigádami?
Pokud vsadíte pouze na brigádu, nabízí se vám dvě možnosti. Tou první je dohoda o provedení práce označovaná zkratkou DPP. Pokud váš měsíční příjem nepřesáhne částku 10 000 Kč, není za vás odváděno zdravotní a sociální pojištění. V opačném případě můžete u konkrétního zaměstnavatele buď podepsat prohlášení k dani či nikoliv. Podle toho dochází ke zdanění příjmu. U jedné firmy můžete mít na tuto dohodu maximálně 300 hodin ročně.
Dalším modelem brigády je dohoda o pracovním poměru. Ve své podstatě jde o nový poloviční přivýdělek v délce trvání 20 hodin týdně. Zde platí, že při příjmu nad 2 500 Kč je z výdělku strháváno zdravotní i sociální pojištění.
Vedlejší podnikatelská činnost
Přivýdělek k zaměstnání můžete získat také jako OSVČ. Kromě hlavního pracovního poměru budete mít vedlejší činnost na živnostenské oprávnění. Vzhledem k tomu, že za vás zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění, jsou zde vyšší limity pro to, abyste jej museli doplácet ještě z tohoto výdělku. Daním se však v žádném případě nevyhnete.
Daňové přiznání svépomocí
V okamžiku, kdy si najdete více jak jedno zaměstnání a máte další přivýdělek, měli byste počítat s tím, že si s největší pravděpodobností budete dělat daňové přiznání svépomocí. Jen málokterý zaměstnavatel by jej realizoval za vás, když budete mít ještě ostatní příjmy, což znamená i administrativní zátěž v rámci tohoto procesu. Stačí si od všech zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o příjmech a daňové přiznání provést svépomocí nebo se lze obrátit na účetního.