Chcete rozšířit své znalosti z daného oboru nebo se naučit něčemu novému? Rádi byste se domohli nových pracovních zkušeností, jež vám pomohou ve stávajícím zaměstnání nebo naopak povedou k rychlejšímu nazelení nové práce? Ať tak či onak, nápomocna vám v tomto směru bude rekvalifikace.
Význam tohoto pojmu je celkem zřejmý. Pod rekvalifikací si představte získání nových dovedností, popřípadě rozšíření těch stávajících. Otázkou však zůstává, kde se můžete rekvalifikovat, kdo takové služby platí a kdo na ně má vůbec nárok?
Druhy rekvalifikačních kurzů
Podstatné je, že jakákoliv rekvalifikace vždy probíhá buď v nějakém odborném zařízení zaměřeném na zlepšení kvalifikace nebo v konkrétní společnosti, kde člověk získá odpovídající a reálnou praxi. Rekvalifikační kurzy jsou pak tím, prostřednictvím čehož docílíte všeho výše zmíněného. V oblasti rekvalifikací se můžete setkat se dvěma typy.
První je rekvalifikace placená. V jejím případě je naprosto pochopitelné, že takovou službu si budete hradit ze svých vlastních peněz. Jednoduše si zaplatíte profesionální kurz, v rámci něhož se naučíte něco nového.
Druhou variantou je bezplatná rekvalifikace. A právě ta je zajišťována příslušným úřadem práce. Jestliže si však myslíte, že se tímto způsobem může rekvalifikovat naprosto každý, a to bez jediného poplatku, jste na velkém omylu. Týká se to samozřejmě těch, kdo jsou přihlášeni na úřadu práce a jsou aktivními uchazeči o nové zaměstnání. Požadavek na rekvalifikaci sice vznést můžete, ale jeho schválení už má v rukou pracovník úřadu práce. A záleží na mnoha faktorech, zda vám takovou rekvalifikaci potvrdí či nikoliv.
Stát má určité náklady s takovou rekvalifikací, takže jde o důležité rozhodnutí. Bezplatný způsob rekvalifikace lze označit za aktivní politiku zaměstnanosti státu.
Určování vhodné rekvalifikace
Když si rekvalifikaci platíte, není o čem zdlouhavě diskutovat. Pokud však chcete využít bezplatné rekvalifikace od úřadu práce, musíte k ní dostat nejenom schválení, ale také vám nemusí být povolena libovolná rekvalifikace. Primární je určitě rozšiřování stávajících znalostí, teprve poté přichází na přetřes vyškolení ve zcela jiném oboru. A i takové získání teoretických a praktických znalostí souvisí s mnoha faktory. Důležitou roli hrají například:
- Vaše dosavadní nabyté zkušenosti
- Schopnosti učit se novým věcem
- Zdravotní stav
Počítat byste měli také s tím, že pokud do vás stát bude investovat v podobě rekvalifikačního kurzu, což mimochodem může zahrnovat i dopravu a ubytování, vzniká vám vůči státu jistý závazek. Rozhodně by mělo být vaším cílem dokončení takové rekvalifikace. Pokud tomu tak nebude, může se stát, že úřad práce po vás bude chtít vrátit již vyplacenou sumu na rekvalifikaci.
Pokud tedy bojujete se svou stávající prací, jejím sháněním a máte zájem o životní změnu, může být rekvalifikace určitou cestou.