Pracovní neschopnost bude mít nová pravidla

Pokud vás v zaměstnání postihnou zdravotní komplikace a problémy, které vyžadují klid na lůžku, jistě moc dobře víte, jak je to s proplácením finanční náhrady za dny strávené mimo práci. Když začnete marodit, první tři dny platí tzv. karenční doba, během níž vám nikdo nevyplatí ani korunu. A to jak zaměstnavatel, tak stát. Zkrátka nemáte žádný příjem.

Na tento model jsme zvyklí už řadu let. Konkrétně od roku 2008, kdy byla karenční doba zavedena. Ta pochopitelně vyhovuje spoustě firmám, na druhou stranu je neštěstím pro zaměstnance. Ti kvůli tomu, aby nepřišli o výdělek nemoci obvykle přechází nebo šíří po pracovišti. Přitom stačí právě ony tři dny k tomu, abyste vyleželi to nejhorší a mohli chodit opět do právě.

Tak přesně tento výše uvedený model karenční doby čekají výrazné změny. Zlomovým se stane 1. červenec 2019. Pojďme se ale odrazit od aktuální situace.

Současná pravidla pro pracovní neschopnost

Bylo by vhodné připomenout, jak probíhá výplata peněz zaměstnanci v pracovní neschopnosti. Na počátku všeho je karenční doba, o níž jsme se už zmínili. První tři dny doma vám jednoduše nikdo nezaplatí, o tom není žádných pochyb. Pak už si přijdete na své, i když v třeba v omezenější míře.

  • Zaměstnavatel vám vyplácí náhradu mzdy od čtvrtého do čtrnáctého dne.
  • Stát platí nemocenskou od patnáctého dne pracovní neschopnosti.

Vzhledem k tomu, že většina zaměstnanců marodí obvykle do lhůty čtrnácti dnů, určitě vás bude zajímat to, kolik vám vyplatí zaměstnavatel. Ten vám hradí 60 % vašeho denního průměrného výdělku, který je spojován ještě s redukční hranicí. Právě po součtu hrubého příjmu za poslední tři měsíce a vydělení odpracovanými hodinami dojde k uplatnění redukční hranice, z níž se vyplácí oněch 60 %. A to za každý dej pracovní neschopnosti od čtvrtého do čtrnáctého dne.

Alexas_Fotos / Pixabay

Zrušení karenční doby od 1.7.2019

V současné době už pravděpodobně nic nepřekazí zrušení karenční doby s platností od 1. července 2019. A co to bude znamenat? Pokud půjdete marodit, zaměstnavatel vám bude vyplácet část mzdy už od prvního dne, a nikoliv až od čtvrtého. To pochopitelně vede k velkému rozčílení mnohých zaměstnavatelů, kteří se bojí, že zaměstnanci budou této možnosti zneužívat a vše bude spojeno s většími náklady.

Právě na tento problém zareagoval stát tím, že dojde k drobnému snížení odvodů na nemocenské pojištění jednotlivých pracovníků. To by mělo kompenzovat to, že zaměstnavatel za vás bude platit první tři dny nemoci. Pokles je z 2,3 % na 2,1 %.

Po více jak deseti letech se tedy opět vrátíme k modelu, kdy nám bude proplácena celá nemocenská. Nechme se překvapit, zda se tato změna stane zneužitelným nástrojem nebo bude naopak přínosem.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *