Spousta lidí zvažuje to, zda vyrazit do zaměstnání, kde máte své jisté nebo se vydat cestou podnikání, kde se naopak nabízí neomezené možnosti výdělku. Porovnání obou těchto pracovních příležitostí bylo na internetu popsáno více než dost. My na celou problematiku zkusíme podívat z trochu odlišného podhledu. Pokud chcete být v roli osoby samostatně výdělečně činné, nastíníme vám, co všechno musíte oželet oproti zaměstnaneckému vztahu.
Vše začíná u samotné výplaty
Jak asi každý člověk správně tuší, vše začíná u pravidelného výdělku. Jako OSVČ jej pochopitelně nemáte jistý. V zaměstnání se můžete i při zhoršených pracovních výkonech spolehnout alespoň na minimální mzdu. Tu vám jednoduše garantuje zaměstnavatel.
V tomto směru osoby samostatně výdělečně činné ztrácí také v případě jakýchkoliv bonusů. To je třeba si uvědomit. Například při pohřbu nebo svatbě vám ze zákona vzniká nárok na placený den volna a takových situací je více než dost. Typickým příkladem je placená dovolená. S tím vším se jako OSVČ rozhodně rozlučte. Něco jako teambuilding, firemní večírky, příspěvky na penzijní připojištění a podobné bonusy určitě nečekejte.
Nemocenská a mateřská dovolená
U osob samostatně výdělečně činných je třeba počítat také s tím, že když omarodíte, nikdo vám v prvních dnech neschopnosti nic platit nebude. A to samé platí také pro dny následující v okamžiku, kdy si nepřispíváte na dobrovolné nemocenské pojištění. Takže i s takovým faktem je zapotřebí počítat.
Třeba ženy zaměstnané oproti těm v pozici OSVČ mají výhodu v tom, že jejich nárok na mateřskou dovolenou je zřejmý. I když si bude žena přispívat na dobrovolné nemocenské, stejně je pak výše mateřské o něco nižší nežli u klasické pracovnice v zaměstnání.
A aby toho nebylo málo zmíníme ještě to, že když marodíte, musíte stále odvádět pravidelné výše záloh na sociální a zdravotní pojištění. Osoby samostatně výdělečně činné se takové povinnosti nemohou vyhnout. U zaměstnanců to provádí automaticky zaměstnavatel.
Úvěr na bydlení
Náš specifický pohled na zaměstnance vs. OSVČ uzavřeme ještě jedním konstatováním. Pokud se v průběhu let své pracovní činnosti rozhodnete žádat o hypotéku na bydlení vězte, že jako osoby samostatně výdělečně činné budete svoji bonitu prokazovat trochu složitějším způsobem nežli klasický zaměstnanec. Banka si od vás může vyžádat daleko více než jenom pracovní smlouvu a tři výplatní pásky nazpět. U podnikatelů to je minimálně jedno nebo dvě daňová přiznání.