Jak s prací po mateřské?

Spoustu matek a octů v dnešní době zajímá, jak je to s možností návratu z mateřské nebo rodičovské dovolené do práce. Máte nárok na stejné pracovní místo nebo vás může zaměstnavatel během čerpání takové dovolené vyhodit? Jak je to s prací po mateřské dovolené? Na to a mnohé další vám v této souvislosti odpoví následující řádky.

Mateřská vs. rodičovská

Na úvod je třeba zmínit hlavní rozdíly mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená je určena výhradně ženám. Ty na ni obvykle nastupují mezi šestým až osmým týdnem před porodem. Samotný průběh mateřské dovolené je pak v délce trvání 28 týdnů, respektive 37 týdnů u dvojčat. Z logiky věci vyplývá, že na mateřskou dovolenou nemohou nastoupit muži.

Rodičovská dovolená pak plynule navazuje na mateřskou dovolenou. Ta už pak může mít různou délku trvání. Na rodičovskou dovolenou mohou nastoupit nejenom ženy, ale také muži, jež ji mají v období místo mateřské dovolené.

Do práce po mateřské dovolené

Pokud jde o návrat do zaměstnání, je mateřská dovolená tou lepší situací, kdy se vracíte. A to z toho důvodu, že ze samotného zákona máte nárok na to, že se budete moci vrátit na stejnou pracovní pozici, a hlavně shodné pracoviště jako v době, kdy jste odcházela na mateřskou dovolenou. Pokud jde o muže, platí pro ně naprosto shodný model jen s tím rozdílem, že se vracejí z rodičovské dovolené v délce trvání mateřské dovolené.

sathyatripodi / Pixabay

Jedinou výjimkou a problémem, který by mohl nastat je to, že vaše pracovní pozice byla zrušena nebo došlo ke kompletnímu přesunu společnosti na jiné místo. V takové situaci vám pochopitelně nikdo nezaručí, že se budete vracet do svého původního zaměstnání a na stejnou pozici.

Do práce po rodičovské dovolené

Návrat po klasické rodičovské dovolené už vám nedává takové jistoty, jako tomu bylo u mateřské dovolené, ať už jde o muže nebo ženy. Jedinou zárukou vám bude to, že zaměstnavatel vám může nabídnout stejný druh práce, jaký jste vykonávali doposud. Nemusí to už ale být ta samá pracovní pozice nebo dokonce shodné místo. Přesouvat se můžete třeba v rámci jednoho města na zcela jinou pobočku.

V případě rodičovské dovolené nejste kryti ani ohledně výpovědi. K té totiž může dojít daleko snadněji nežli v případě mateřské dovolené. Důvodů pro vyhazov může být hned několik. Je to třeba nadbytečnost pracovníka, přesun pobočky do vzdáleného místo nebo dokonce zrušení společnosti. V těchto situacích pochopitelně můžete počítat s náležitým odstupným, na nějž máte nárok.

Ať už nastoupíte na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, na vaše pracovní místo bude obvykle nasazen záskok, který bude mít smlouvu na dobu určitou, jejíž konec se bude řídit vaším návratem z jedné z těchto dovolených.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *