Výběr vhodného místa pro podnikání

Rozhodli jste se vrhnout do podnikání na plný úvazek? Už víte, jak postupovat při založení firmy? Chcete rozvíjet svůj business a tvořit značku? Pak k tomu potřebujete mnohem více než jenom business plán nebo částečně zajeté podnikání. Jednou z nezbytností jsou také prostory, kde se chcete těmto činnostem věnovat. A právě na výběr vhodného místa pro podnikání se nyní zaměříme.

Jaké prostory hledáte?

V první fázi si musíte odpověď na poměrně zásadní otázku, jaké prostory pro podnikání vlastně hledáte? To se pochopitelně dost odvíjí od toho, v jakém oboru podnikáte. Je rozdíl, když sháníte reprezentativní kanceláře, obchod na očích mnohých zákazníků nebo velkou průmyslovou halu. Ke každé nemovitosti je zapotřebí přistupovat individuálně.

A právě v tom spočívá kouzlo prvotní analýzy. Jestliže vám půjde o kanceláře či obchod se zbožím, asi budete cílit na frekventovanější oblasti. Zajímejte se o to, jaké je dopravní spojení na takové místo. Máme na mysli veřejnou dopravu, protože ne každý zákazník a obchodní partner přijede automobilem. Jak je to s parkováním, vybaveností blízkého okolí nebo složením obyvatelstva. I takové detaily hrají významnou roli.

Pokud naopak hledáte výrobní či skladovací halu, zajímejte se o dopravní dostupnost z hlediska nákladní dopravy. Ideální je určitě blízkost dálnice nebo železnice. S největší pravděpodobností to bude v průmyslové oblasti blízko většího města. Chcete se do budoucna rozvíjet nebo rozšiřovat? I to by mělo hrát roli při výběru vhodného působiště pro podnikání.

Free-Photos / Pixabay

Nepodceňujte konkurenci

Podnikání je boj s širokou konkurencí, o tom není žádných pochyb. Proto ji v žádném případě nepodceňujte. Zajímejte se o to, kdo ve vašem oboru podniká v lokalitě, jíž jste si vyhlédli. Položte si otázky, zda získáte v takovém území dostatek zákazníků, zda nebude problém nalézt zaměstnance, zda nebude investice do reklamy k získání svého místa na trhu příliš vysoká. Přetahování zákazníků a zaměstnanců lze totiž zařadit do marketingového plánu a je třeba předem dobře kalkulovat a odhadnout možnosti. O konkurenci se snažte zjistit si co možná nejvíce informací.

Nákup vs. pronájem prostor?

Při hledání vhodného místa pro podnikání zvažte ještě jednu zásadní věc, která se promítá do dobré lokality. A to je fakt, zda si chcete vybrané prostory pronajmout nebo uvažujete o kompletní výstavbě či koupi objektu. To se asi hodně odvíjí od toho, zda máte vlastní kapitál, jenž nepotřebujete investovat do rozvoje podnikání nebo jestli se v budoucnu náhodou nebudete chtít stěhovat. Třeba v okamžiku, kdy se business začne rozjíždět a vy se budete rozšiřovat.

Najměte si odborníky

Jak můžete vidět, hledání vhodného místa pro podnikání je spojeno s nejrůznějšími faktory, které není radno podceňovat. Na závěr článku je třeba zmínit, že na hledání ideální lokality pro business nemusíte být sami. Dnes už existuje řada firem zabývajících se touto činností, jež pokrývají vše potřebné a dokáží zpracovat podrobné analýzy, jejichž výsledkem je ideální místo pro podnikání. Za takovou službu ale pochopitelně zaplatíte.

Virtuální kancelář

Mnoho podnikatelů může uvažovat i o tzv. virtuální kanceláři (neboli virtuální sídlo firmy). Pokud se pohybují většinou mezi klienty nebo v on-line prostředí, fyzické prostory v podstatě potřebují minimálně a jen občas poptávají vybavenou kancelář či zasedací místnost pro jednání se svými partnery. Virtuální kancelář není někdo nic imaginárního. Obvykle se jedná o zcela standardní kancelářský prostor s vlastní recepcí, která zajišťuje běžný provoz a podnikatel může využít nabízených služeb na míru dle vlastní potřeby.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *