Kolik odvedeme ze mzdy v roce 2017?

Odvody ze mzdy jsou nedílnou součástí každoměsíčního rituálu, kdy se naše hrubá mzda výrazným způsobem propadá kvůli nejrůznějším povinným poplatkům, a my obdržíme na bankovní účet jen poníženou čistou mzdu.

To je holý fakt, jemuž se v žádném státě nelze vyhnout. Pakliže vás v tomto směru zajímá, kolik peněz odvádíte ze mzdy a jaká daňová zvýhodnění lze v této souvislosti získat pro snížení měsíčních srážek, přinášíme vám několik základních informací.

Sociální odvody vás neminou

Nežli se dostaneme k tomu, na čem lze v rámci daní vydělat, pojďme se nejprve zaměřit na to, na čem lze prodělat. Potažmo na to, jaké platby jsou nám strhávány z pravidelného měsíčního příjmu.

  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění
  • Daň – Běžně jde o částku ve výši 15 % ze superhrubé mzdy, u majetnějších občanů s příjmem přes stotisíc korun je to ještě tzv. solidární daň o velikosti 7% navíc

Tohle všechno za vás musí odvést zaměstnavatel, nežli je schopen vyplatit vám čistou mzdu. Nyní se ale pojďme přesunout k tomu, jak si ponížit tyto stále se opakující odvody.

Daňové úlevy nejrůznějšího typu

odvody ze mzdyNejprve bychom měli začít pravděpodobně u samotného zaměstnance, který je v daňové terminologii označován, jako poplatník. V tomto případě na vás čeká první roční sleva na dani ve výši 24 840 Kč. Pakliže máte doma ještě manželku nebo dnes už i manžela v rámci registrovaného partnerství s příjmem do 68 000 Kč, lze získat další úlevu. Ta činí také 24 840 Kč.

Pokud chcete srážky ze mzdy minimalizovat v co největší míře, nepřipravujte se ani o ostatní zvýhodnění, která si pro vás stát přichystal. Mnozí zaměstnanci na takové možnosti zapomínají a jen se připravují o peníze.

  • Daňové zvýhodnění týkající se prvního dítěte ve výši až 13 404 Kč
  • Daňové zvýhodnění týkající se druhého dítěte ve výši až 19 404 Kč
  • Daňové zvýhodnění týkající třetí a každého dalšího dítěte ve výši až 24 204 Kč
  • Slevy na tzv. školkovné – lze uplatnit v okamžiku, kdy dáte dítě do školky – sleva může dosahovat velikosti až 9 900 Kč na dítě

Trochu rozdílné úlevy na daních se pak týkají dětí, manželek a registrovaných partnerů, jež vlastní průkazku ZTP/P. Na tyto občany lze pobírat dvojnásobné odečty na dani, čímž samozřejmě narůstají vaše celkové úspory a čistá mzdy je podstatně větší, nežli bez těchto daňový úlev.

Pohlídejte si to, kolik odvedete peněz v roce 2017 a pokud si nejste jisti uplatnitelnými výhodami, pak se informujte na účetním oddělení ve vaší společnosti, kde vám jistě poradí.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: graur razvan ionut).

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *