Co dělat, když jste v exekuci a chcete podnikat?

Exekuce je nezáviděníhodným procesem, jehož součástí se může stát každý z nás. A to nejenom běžný zaměstnanec, ale také podnikatel. Do takové situace vás ostatně nemusí přivézt ani finanční problémy spojené s živnostenskou činností. Stačí, když nezaplatíte důležité poplatky, složenku či jiné drobnosti. Pak si několikrát nevyzvednete poštovní obsílku a hle, problém je na světě.

Jenže, jak postupovat v takovém případě, když vykonáváte podnikatelskou činnost? Může taková exekuce ohrozit vaše výdělečné aktivity? A jak se vůbec exekuce zbavit? Na to vám možná odpoví několik následujících řádků.

Mohu vykonávat podnikání i nadále?

I když se dostanete do exekuce, můžete samozřejmě podnikat dál. Exekuce je procesem, který vám nemůže bránit v provozování dané činnosti. Důležité je spíše si uvědomit, jaké následky může taková exekuce přinést.

Obvykle při ní totiž dochází k zabavování majetku postižené osoby. A to v případě, že nedojde k uhrazení dlužné částky. Tím nejhorším, avšak velice reálným scénářem může být okamžik, kdy exekutor přijde nejenom k vám domů, ale třeba i do vaší firmy, provozovny či autodílny, kde začne zabavovat majetek za účelem uspokojení pohledávek věřitelů.

Jak postupovat při exekuci?

exekucePravidlo číslo jedna zní, buďme maximálně vstřícní vůči exekutorům a vyvíjejte co největší úsilí, aby došlo k odstranění daného problému. Sami se prostřednictvím exekutorského úřadu snažte vypátrat exekutora, který vás má na starosti. Obratem jej kontaktujte a dožadujte se všech potřebných informací.

Pokud je to možné, snažte se ihned odstranit všechny způsobené dluhy. Jakýkoliv další úkon exekutora celou záležitost jen prodražuje.

  • Zabavování věcí
  • Obsílky
  • Otevírání dveří při vstupu do vašich nemovitostí

Tomu všemu se snažte vyhnout a domluvit na krocích, jež povedou k co nejschůdnějšímu vyřešení celé situace. Především ve váš prospěch. Stále totiž myslete na to, že může dojít k zabavení některých věcí, jež vám znemožní vykonávání živnostenské činnosti, čímž se částečně nebo úplně odříznete od příjmů. V horším případě budete muset podstoupit další zadlužování.

Exekuce při podnikání je řešitelná, musí z vás však čišet vstřícnost, dobrá vůle a snaha splatit dluhy. V takový moment jednejte bezodkladně.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: jk1991).

Co dělat, když jste v exekuci a chcete podnikat?
1 (20%) 4 votes

4 komentáře

  1. Zdravím mám práci na Hpp.A chci začít podnikat jako vedlejší OSVČ. Ale bohužel mám zápis v rejstříku trestů za neplacení výživného.
    Které nyní splácím. Pod dohledem dozorčího… Ale to nejsou jediné dluhy.cca (+ – ) = 350.000,-kč. A potřebuji zařídit nejlépe instalaci či os.bankrot…
    Ptám se jak bych měl postupovat.??? První insolvenci pak vedlejší OSVČ. Nebo naopak? Děkuji M.N

Komentáře:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *