Co dělat, když jste v exekuci a chcete podnikat?

Exekuce je nezáviděníhodným procesem, jehož součástí se může stát každý z nás. A to nejenom běžný zaměstnanec, ale také podnikatel. Do takové situace vás ostatně nemusí přivézt ani finanční problémy spojené s živnostenskou činností. Stačí, když nezaplatíte důležité poplatky, složenku či jiné drobnosti. Pak si několikrát nevyzvednete poštovní obsílku a hle, problém je na světě.

Jenže, jak postupovat v takovém případě, když vykonáváte podnikatelskou činnost? Může taková exekuce ohrozit vaše výdělečné aktivity? A jak se vůbec exekuce zbavit? Na to vám možná odpoví několik následujících řádků.

Mohu vykonávat podnikání i nadále?

I když se dostanete do exekuce, můžete samozřejmě podnikat dál. Exekuce je procesem, který vám nemůže bránit v provozování dané činnosti. Důležité je spíše si uvědomit, jaké následky může taková exekuce přinést.

Obvykle při ní totiž dochází k zabavování majetku postižené osoby. A to v případě, že nedojde k uhrazení dlužné částky. Tím nejhorším, avšak velice reálným scénářem může být okamžik, kdy exekutor přijde nejenom k vám domů, ale třeba i do vaší firmy, provozovny či autodílny, kde začne zabavovat majetek za účelem uspokojení pohledávek věřitelů.

Jak postupovat při exekuci?

exekucePravidlo číslo jedna zní, buďme maximálně vstřícní vůči exekutorům a vyvíjejte co největší úsilí, aby došlo k odstranění daného problému. Sami se prostřednictvím exekutorského úřadu snažte vypátrat exekutora, který vás má na starosti. Obratem jej kontaktujte a dožadujte se všech potřebných informací.

Pokud je to možné, snažte se ihned odstranit všechny způsobené dluhy. Jakýkoliv další úkon exekutora celou záležitost jen prodražuje.

 • Zabavování věcí
 • Obsílky
 • Otevírání dveří při vstupu do vašich nemovitostí

Tomu všemu se snažte vyhnout a domluvit na krocích, jež povedou k co nejschůdnějšímu vyřešení celé situace. Především ve váš prospěch. Stále totiž myslete na to, že může dojít k zabavení některých věcí, jež vám znemožní vykonávání živnostenské činnosti, čímž se částečně nebo úplně odříznete od příjmů. V horším případě budete muset podstoupit další zadlužování.

Exekuce při podnikání je řešitelná, musí z vás však čišet vstřícnost, dobrá vůle a snaha splatit dluhy. V takový moment jednejte bezodkladně.

Viz též článek jak podnikat v insolvenci.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: jk1991).

1.1/5 - (7 votes)

5 komentářů

 1. Zdravím mám práci na Hpp.A chci začít podnikat jako vedlejší OSVČ. Ale bohužel mám zápis v rejstříku trestů za neplacení výživného.
  Které nyní splácím. Pod dohledem dozorčího… Ale to nejsou jediné dluhy.cca (+ – ) = 350.000,-kč. A potřebuji zařídit nejlépe instalaci či os.bankrot…
  Ptám se jak bych měl postupovat.??? První insolvenci pak vedlejší OSVČ. Nebo naopak? Děkuji M.N

 2. Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat.
  Nejspiš už jsem v exekučnim seznamu.
  Mam cca 150 000dluhů a chci začít podnikat. Je to problém?

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *