Exekuce kvůli podnikání. Ne všechno vám mohou zabavit

Podnikatelská činnost může mít šťastný, ale také nešťastný konec. Ne každému se podaří splnit plánovaný business plán a někdy takové pokusy o vzkvétající živnost mohou končit velkým nezdarem. V lepším případě přijdete o kapitál, oklepete se a jdete dál. Horší scénáře mohou vést až k tomu nejnevhodnějšímu, a to tím je exekuční řízení.

V takový moment se dostáváte do poměrně nemilé situace a hrozí vám, že můžete přijít o své úspory, pravidelné výdělky, ale i osobní věci, respektive věci určené k podnikání. Pakliže k takovému okamžiku opravdu dojde, nabízí se exekutorům hned několik variant, jak z vás dostat peníze pro žadonivé věřitele.

  • Odstavení a zablokování bankovního účtu
  • Srážky ze mzdy v odpovídající výši
  • Zabavování majetku

A právě poslední z těchto třech variant se budeme věnovat podrobněji. Je to z toho důvodu, že byste měli vědět o tom, že ne všechen majetek, potažmo věci určené k vašemu podnikání se mohou dostat do spár exekutora a on na ně jednoduše nemá nárok.

Zabavování majetku podnikatele

Jestliže exekuční řízení skončí touto situací, jde bezpochyby o nemilou zkušenost a je zřejmé, že vaše dluhy vygradovaly natolik, že to věřitelé jednoduše neunesli a domáhají se svých finančních prostředků. V případě exekučního zabavování majetku se připravte na to, že s největší pravděpodobností k vám do firmy vtrhne skupina pracovníků exekučního úřadu, jež začnou pomalu oblepovat a evidovat jednotlivý majetek, o nějž přijdete. Ten bude následně prodán a z utržených peněz dojde k výplatě věřitelů. Bohužel pro vás, prodejní ceny takových věcí jsou často pod obvyklou tržní cenou.

I ve výše popisovaném okamžiku však máte určitá práva. A to především na zabavení věcí úzce souvisejících s vaší podnikatelskou činností. Musí jít ale o předměty, bez kterých nejste schopni vykovávat vaši práci a tím pádem ani vydělávat peníze na splátky věřitelům.

Vše si uveďme na jednoduchém příkladu. Pokud jste živnostník vydělávající si jako bagrista, pak je zřejmé, že by vám exekutor neměl zabavit bagr, bez něhož nelze provádět podnikatelskou činnost. Všechny přidružené věci vaší kanceláře nebo garáže, kde bagr parkujete však zabavit může.

Free-Photos / Pixabay

Co když exekutor zabaví, co nemá?

Naprosto běžně se stává, že exekutoři podnikatelům zabavují i věci, na něž jednoduše nemají právo. Pak vám nezbývá nic jiného než proti takovému zákroku podat námitku u soudu. Ten ve zrychleném řízení rozhodne, zda jde o námitku oprávněnou či nikoliv. Například výše prezentovaný příklad s bagrem by s největší pravděpodobností bez sebemenšího problému prošel ve váš prospěch.

Nastat samozřejmě může řada ostatních a daleko spornějších situací, kdy například jako bagrista nepotřebujete k výkonu práce služební auto, o nějž přijdete v exekuci. Takže, pokud na vás dojde exekutor, nedejte se a myslete na to, že zabavit vám nemůžete nejenom osobní věci typu oblečení, obuv a základní vybavení domácnosti, ale také věci úzce související s podnikatelskou čili výdělečnou činností.

Rate this post

2 komentáře

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *