Jak je to s podnikáním a osobním bankrotem?

Osobní bankrot je poměrně omílaným tématem, které se netýká pouze běžných osob, ale také živnostníků. Ano, i ti mohou v případě potřeby vyhlásit osobní bankrot, což jim umožňuje novela insolvenčního zákona platná již od 1. 1. 2014.

Jestliže jste se se svým podnikáním dostali do nepříjemné situace, z níž není jiné východisko, možná vás zachrání právě osobní bankrot. Abyste jej však mohli vůbec podat a měli šanci na úspěch, je nutné splnit dvě základní podmínky.

  • Vůči svým věřitelům máte alespoň dva neuhrazené dluhy, které jsou po splatnosti minimálně 30 dnů
  • Jste schopni plnit své závazky v rámci osobního bankrotu

Jak vypadá osobní bankrot pro podnikatele?

Velice obdobně, jako pro běžného občana. Základem všeho musí být vaše schopnost zaplatit 30 % všech dluhů. Nikdo po vás samozřejmě nebude chtít peníze najednou, ale v rovnoměrně rozložených splátkách v následujícím období pěti let.

Do tohoto „balíčku 30 %“ lze zahrnout také rozprodej vašeho majetku, k němuž se připočte částka, jíž budete schopni splatit v oněch pěti letech.

Z výše uvedeného tedy jasně vyplývá, že s pomocí osobního bankrotu se můžete během několika let zbavit až 70 % zbývajících dluhů.

Pokud si však myslíte, že touto cestou budete schopni obejít své finanční problémy v rámci podnikání, aniž byste se zbavovali svého majetku, jste na omylu. Oddlužení tímto způsobem je spojeno právě s tím, že nejprve dojde ke zpeněžení veškerého majetku.

Postup pro podání žádosti na osobní bankrot

osobni bankrotJestliže se rozhodnete svou podnikatelskou krizi řešit za pomoci osobního bankrotu, pak se vám nabízí hned několik možností, jak návrh podat. Buď to uděláte sami, pokud dané oblasti rozumíte nebo se svěříte do rukou odborníků. Své služby v tomto segmentu nabízí velká spousta firem, kde samozřejmě musíte počítat s jistým poplatkem. Bezplatným řešením jsou například nejrůznější neziskové organizace.

Návrh na osobní bankrot by měl obsahovat tyto dokumenty.

  • Soupis veškerého majetku, jímž disponujete
  • Seznam závazků a pohledávek, jež máte vůči svým věřitelům

Insolvenční rejstřík vás do jisté míry ochrání

Pokud v obvyklé lhůtě do patnácti dnů dojde ke schválení požadovaného osobního bankrotu, visí nad vámi ochranná ruka. Tu představuje onen insolvenční rejstřík, který zablokuje věřitele, aby po vás žádali další narůstající dluhy a úrokové sazby. Jakékoliv ostatní procesy pak zaštiťuje insolvenční správce.

Osobní bankrot prezentuje i pro podnikatele určitou cestu k novému začátku, a to po úhradě 30 % v době pěti let. Je pouze na vás samotných, do jaké míry pro vás tato varianta bude přínosná.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: jk1991).

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *