Pokud podnikáte a nevyužíváte klasické výdajové paušály, jistě moc dobře víte, že si můžete v rámci svého businessu dát spoustu věcí do daní. A tím ve své podstatě ušetřit alespoň část finančních prostředků. Mezi živnostníky často vyvstávají dohady o tom, co je ještě daňově uznatelný náklad a co nikoliv. Některé věci vám totiž zase tak jednoduše neprojdou, a to se sebou může přinést akorát zbytečné a zdražující problémy. Abychom vám v této oblasti udělali alespoň trochu jasno, přinášíme seznam nejobvyklejší věcí, které jako podnikatelé můžete dát do daní.
Daňově uznatelné náklady
Začneme asi tím nejtypičtějším příkladem, jímž je automobil, a to za předpokladu, že jej využíváte k podnikatelské činnosti. Myslet byste pochopitelně měli i na přidružené povinnosti, které se týkají hlavně přihlášení k silniční dani.
Jestliže ve svém businessu chcete vypadat reprezentativně, není třeba pochybovat ani o vhodném pracovním oblečení. Je jedno, zda jste manažer v kravatě nebo pilný řemeslník v montérkách. V rámci pracovních oděvů je dokonce uznatelné i reklamní oblečení.
Pokud máte zájem dát si do nákladů také výdaje za energie a internet, jistě můžete. Dejte si však pozor na to, jestli podnikáte z domu, protože pak je třeba před danými úřady prokázat to, jaká část výdajů za tyto položky je v rámci živnosti a soukromého života.
Obdobný model prokazování může být spojen také s elektronikou, kterou máte v rámci podnikání z domu. Mnohdy se jen těžko prokazuje, že lednici máte k pracovním účelům, a nikoliv k těm soukromým. V okamžiku, kdy televizi, varnou konvici, lednici nebo počítat máte ve firemních prostorách, nebudete mít s ničím problém.
Výdaje, které jednoduše neuznáte
Nyní se pojďme zaměřit na výdaje, jež se spousta podnikatelů snaží zanést do svého businessu, jenže to není zcela možná anebo hodně komplikované. Typickým příkladem je jídlo a občerstvení. Pravidelné stravování a pozvánky obchodních partnerů na obědy vám jednoduše neprojdou. Výjimkou je strava na služební cestě, to už je trochu jiný model.
Když vyrazíte s rodinou na leteckou dovolenou a tam se na okamžik setkáte se svým obchodním partnerem a budete vykovávat svoji životnost, nedá vám to možnost uplatit si náklady na takovou cestu. Tak to rozhodně nefunguje. To byste museli hodně dobře prokazovat jednotlivé činnosti spojené s prací a mít od všeho patřičné doklady.
Nakonec si nemyslete, že si z firemních peněz budete kupovat dárky sami sobě nebo svým blízkým. Ani tyto náklady bohužel nebudete schopni uznat. Jedinou výjimkou jsou již zmiňované reklamní předměty a věci, které musí být označeny vaším jménem či logem společnosti. Podstatné je však to, že tyto dárky předáte svým pracovním kolegům nebo obchodním partnerům, nikoliv někomu dalšímu.
Dobry den jsem OSVČ mohu jsi dát do daní automobil -dodávka , používám ji k nákupu zboží , mám ji na splátky . Děkuji Čečrdle
Dobrý den, prosím obraťte se na příslušné úřady, které Vás se správným postupem budou informovat.
Zdravim. Když hodlám podnikat z domova (prodej zboží), tak si kromě věcí k tomu potřebných mohu odepsat
– poštovné za zboží, které jsem si nechal poslat? např. notebook, nebo balení krabic atp
– poštovné za zboží, které jsem odeslal? (tedy v podstatě, pokud je daň 21% a já prodám zboží v hodnotě, která proplatí poštovné, tak mohu dát poštovné zdarma?
– mohu si nechat proplatit část nájmu, když potřebuji aspoň malou pracovnu; protože zkrátka mít malou pracovnu a počítač s tiskárnou a teoreticky EET tiskárnou v pokoji kde spím, nebo v kuchyni není uplně ideální stav. V podstatě jde i o skladování zboží.
– Když mi přijde konkrétní zboží, které má název firmy na obalu, samotné zboží již není nijak potisknuté, mohu si ho přebalit do vlastního obalu, bez názvu firmy dodavatele? Nebo se to řeší konkrétně s dodavatelem.
Dobrý den,
náklady spojené s podnikáním (nezbytné k dosažení zisku) si určitě můžete „odepsat“ tj. odečíst od výnosů.
Prodávat zboží můžete v libovolném balení – jen pozor na nepravdivé, chybějící či zavádějící údaje o výrobci.