Daňové přiznání – slevy pro studenta

Pracující studenti mohou každý rok získat slevu na studenta, kterou uplatní v rámci daňového přiznání. Pakliže se chystáte odevzdávat všechny potřebné dokumenty na finanční úřad, přinášíme vám několik základních informací týkajících se studentských daňových slev za rok 2017.

A k čemu vlastně slevy pro studenty jsou? U daňového přiznání snižují daň z příjmu fyzických osob, díky čemuž mohou studenti ušetřit při placení daní. V tomto směru platí jedno z nejzákladnějších pravidel pro využívání této slevy. A to je uplatnění jen do věku 26 let s tím, že máte statut studenta. Konkrétně to může být do posledního měsíce před dovršením věku 26 let.

Kolik ročně ušetříte?

Roční sleva pro studenta platná při vykonávání výdělečné činnosti v roce 2017 činí 4 020 Kč. Měsíční daňová sleva tak vychází na 335 Kč. Přesně tak vysokou částku si lze odečíst ze základu daně. Studenti samozřejmě mohou využít i další ze slev, která se týká základní slevy na poplatníka. Ta má výši 24 840 Kč. Dohromady tedy mohou pracující studenti uplatnit slevu až 28 860 Kč.

JESHOOTS / Pixabay

Na jaký příjem lze uplatnit slevu na dani?

Nárok na slevu pro studenty lze uplatnit v podstatě na jakýkoliv příjem. Z toho logicky plyne, že bez příjmu nemůžete tuto daňovou výhodu využít. Zároveň platí, že daňovou povinnost lze snížit maximální na nulu.

Daňovou úlevu můžete nárokovat nejenom jako podnikající studenti, ale také na částečný úvazek nebo na dohodu o provedení práce. V této souvislosti se nabízí otázka, jak uplatit slevu pro studenta, když pracuje pro více zaměstnavatelů? Provést to můžete pouze u jednoho z nich.

Částečné uplatnění slevy na studenta

Nastat může samozřejmě situace, kdy ukončíte studium v průběhu roku a následně uzavřete plnohodnotný zaměstnanecký poměr. V takovém případě máte nárok na částečné uplatnění slevy po dobu studia, což lze uvést v nadcházejícím daňovém přiznání. Nezapomínejte však na to, že i při částečném čerpání je nutné doložit potvrzení o studiu.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *