Vše, co potřebujete vědět o paušální dani

Paušální daň je stále omílanějším tématem. Jestliže ji v průběhu loňského roku využívali jen desítky podnikatelů, jejich počet by se s každým rokem měl zvedat. Vliv na to má postupné zjednodušování a upravování podmínek, jež se mnohým živnostníkům a podnikajícím subjektům zkrátka vyplatí.

Pokud vás zajímá, co je to paušální daň a zda je výhodným řešením také pro vás samotné, začtěte se do následujících řádků. Ty vám totiž prozradí vše od A až do Z.

Význam pojmu „paušální daň“

Z obecného hlediska je paušální daň určitou dohodou mezi vámi a finančním úřadem. Jde o stanovení jednorázové částky, kterou uhradíte daň na celý rok dopřed. Tento krok sebou samozřejmě nese spoustu příjemných výhod.

Obecně o ni mohou žádat podnikatelé se zaměstnanci, ale také ti, kdo mají hlavní pracovní poměr a podnikají na vedlejší činnost. Výjimkou nejsou ani další spolupracující osoby. Stát paušální daň nastavil dokonce tak dobře, že roli nehraje ani to, zda jste nebo nejste plátcem DPH.

Jediným výraznějším omezením jsou vaše příjmy za poslední tři roky. Ty by neměly přesáhnout hranici 5 000 000 Kč za rok.

kstuttard / Pixabay

Výhody paušální daně

Nyní se pojďme zaměřit na to, co vám přináší paušální daň. Proč se pro ni vlastně rozhodnout? Důvod je poměrně zřejmý. Vyhnete se spoustě nepříjemné administrativy. Díky tomu že zaplatíte paušální daň jednorázově dopředu, čeká vás pár zajímavých kladů.

  • Nemusíte vést daňovou evidenci – stačí evidovat pouze příjmy a pohledávky – obdoba klasických výdajových paušálů.
  • Do jisté míry tím snižujete možnost kontroly z finančního úřadu.
  • Není nutné dokládat přiznání k dani z příjmu.
  • Možnost vyhnout se při splnění podmínek evidenci EET.

Výpočet paušální daně

Základním odrazovým můstkem pro výpočet paušální daně jsou vaše příjmy za poslední tři roky. Z nich finanční úřad vypočte základ daně a odečte všechny potenciální slevy na dani. Výsledkem se pak stane paušální daň, jejíž minimální velikost musí činit 600 Kč.

Poté s vámi finanční úřad sepíše dohodu o paušální dani pro daný kalendářní rok a vy ji uhradíte. Myslet byste měli na to, že o paušální daň je třeba požádat vždy do 31. ledna. Do poloviny května pak dostanete vyrozumění od příslušného finančního úřadu a do konce daného kalendářního roku paušální daň zaplatíte.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *