Jaký je rozdíl mezi hlavní a vedlejší podnikatelskou činností?

HLAVNÍ PODNIKATELSKÁ ČINNOST

OSVČ vykonávající podnikatelskou činnost hlavní má jediný příjem ze svého podnikání anebo jiné samostatně výdělečné činnosti či spolupráce s jinou OSVČ. Znamená to tedy, že živnost je podnikatelovou hlavní pracovní náplní. 

Už od prvního měsíce podnikání musí podnikatel platit alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Minimální záloha na sociální pojištění při hlavní samostatné výdělečné činnosti je pro letošní rok 2841 korun měsíčně, minimální záloha na zdravotní pojištění je 2627 korun. Tyto zálohy, se musí odvést vždy a nikdo je podnikateli nevrací ani v případě, že podnikatel nemá v daném roce žádný zisk nebo je ve ztrátě.

V lednu 2022 se podnikatelé mohli přihlásit k paušální dani a platit za rok 2022 jediný odvod, a to ve výši 5994 měsíčně. Tento odvod zahrnuje minimální zálohu na zdravotní pojištění a minimální zálohu na sociální pojištění navýšenou o 15 procent a 100 korun na daň z příjmů.

VEDLEJŠÍ PODNIKATELSKÁ ČINNOST

V případě vedlejší podnikatelské činnosti živnost není podnikatelovou hlavní pracovní náplní. Při podnikání na vedlejší činnost se platí menší poplatky na sociální i zdravotní pojištění a navíc se v některých případech lze vyhnout placení záloh. Jako OSVČ vedlejší v prvním roce podnikatel neplatí zálohy na sociální ani zdravotní pojištění, pojistné se doplácí až po podání prvních přehledů. Do určitého limitu hrubého zisku neplatí osoby vykonávající vedlejší samostatně výdělečnou činnost sociální pojištění vůbec. Pro rok 2022 je limit stanovený na částku  93 387 Kč. Pokud podnikatel plánuje vykonávat vedlejší činnost jen po určitou část roku pak se mu limit pro sociální pojištění snižuje. 

OSVČ vedlejší vykonávají podnikatelé při

Důchodu:

Podnikatel, který pobírá starobní důchod, může dále podnikat. Zákon o důchodovém pojištění nestanovuje žádné omezující podmínky pro provozování podnikatelské činnosti.  Pravidelně vyplácené starobní důchody a penze jsou od daně z příjmů osvobozeny. Pokud má však důchodce další příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání, a tyto převýší částku uvedenou v zákoně o daních z příjmů, osvobození se na ně nevztahuje. Proto je dobré si výši dalších příjmů hlídat. 

Rodičovské dovolené:

Podnikatel, který pobírá rodičovský příspěvek, může podnikat neomezeně. V prvním roce podnikání nemusí platit zálohy na pojistné. V dalších letech platí dle výše daňového základu. V případě nepřekročení stanovené rozhodné částky neplatí důchodové pojištění vůbec.

Studiu:

Podnikání studentů do 26 let věku se považuje za vedlejší činnost. Pro studenty také platí úlevy na sociálním a zdravotním pojištění. Podnikající studenti si navíc mohou nárokovat slevu na dani na studenta. Od daně z příjmů si tedy mohou odečíst nejen slevu na poplatníka, ale také slevu na studenta.

Zaměstnání:

Pokud chce zaměstnanec podnikat ve stejném oboru, jako je zaměstnán, musí mít souhlas zaměstnavatele, bez něj podnikat nelze. To se týká i státního zaměstnance. Zaměstnanec musí získat mít souhlas vedoucího úřadu a nezáleží na tom, v jaké oblasti chce státní zaměstnanec začít podnikat. Je  také důležité uvědomit si, že zaměstnanci vykonávající vedlejší samostatně výdělečnou činnost se při jakémkoliv přerušení zaměstnání automaticky mění na OSVČ s hlavní činností. V tomto případě tedy musí počítat s platbou plné výše záloh na zdravotní a sociální pojištění.

Osoby samostatně výdělečně činné  vykonávající vedlejší výdělečnou činnost musí vyplňovat daňové přiznání k dani z příjmu a přehledy pro Okresní správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Mnoho podnikatelů vykonávajících vedlejší činnost zapomíná na povinnost odevzdat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích, protože mají nízké zisky. Hrozí jim však vysoké sankce až do výše 50 000 Kč.

 

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *