Jak začít podnikat z domova?

Za poslední dva roky si mnoho lidí vyzkoušelo jaké je to pracovat z domova a někteří zjistili, že jim takový styl práce vyhovuje. Možná i proto přemýšlejí jak podnikat z domova.

Do výhod podnikání z domova patří i časová flexibilita, kdy si sám podnikatel určí kdy a jak dlouho chce pracovat. Problémy může podnikatel řešit se zákazníky v podstatě kdykoliv. Podnikání se může rozvíjet postupně a také podnikatel ušetří čas i peníze za dojíždění nebo za pronájem skladového prostoru.

Co je potřeba promyslet předem? 

Nejdříve je nutné si stanovit v čem podnikat. Podnikatel by si měl promyslet co ho baví a naplňuje nebo v čem vyniká. Zde je pár oblastí, ve kterých může podnikatel začít podnikat.

Kontakt s druhými

Tráví rád podnikatel čas s lidmi nebo se zvířátky? Pak může zkusit hlídání dětí nebo třeba venčení psů.

Kreativita

Možná má podnikatel kreativní povahu a tak se může věnovat ruční výrobě, kterou lze prodávat přes e-shop, psát blog, natáčet videa na Youtube, Instagram nebo TikTok nebo streamovat online hry.

Plánování a pečlivost

Pokud podnikatel rád plánuje a organizuje může být virtuálním asistentem nebo spravovat sociální sítě nebo třeba dělat korektury textu.

Sport

Pokud je podnikatel zaměřený na sport, může dělat osobního trenéra. 

Úklid

Podnikatel může uklízet v cizí domácnosti, žehlit nebo se věnovat údržbě zahrad.

Výuka

Zde se otevírá široké pole působnosti kdy lze učit nebo doučovat například jazyky, social skills nebo využít odborné znalosti, které podnikatel získal a předávat je dál. 

Další bod, který je třeba promyslet je, zda si chce podnikatel založit firmu a nebo působit jako OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná. Pro začátek podnikání si podnikatel nejspíše vybere možnost být OSVČ a založí si živnost, kde je menší administrativní a finanční zátěž. Založit si živnost si lze na živnostenském úřadu a nebo lze využít služeb specializovaných zprostředkovatelů. Založení živnosti vyžaduje ze zákona mít v obchodním rejstříku zapsané sídlo. Možná podnikatel nechce mít sídlo ve vlastním bytě, ale chce ho mít někde, kde je možné se běžně setkávat s klienty a potenciálními zákazníky. V tom případě lze využít virtuální sídlo.

Pokud podnikatel fakturuje především vlastní práci, tak má výhodu, že nepřekročí hranici milionu korun a tedy nemusí být plátce DPH. Nově existuje i možnost paušální daně, kdy podnikatel nemusí řešit přehledy, a pouze posílat jednu jasně danou částku každý měsíc na finanční úřad.

Pokud se podnikatel pustí do nějaké z výše zmíněných činností je dobré mít disciplínu, nenechat se rozptylovat okolím a práci se věnovat na 100%. Aby to tak mohlo být, podnikatel může využít pomůcky jako je předem naplánovaný rozvrh nebo vyhrazené klidné místo, kde lze podnikání vykonávat. V současné době existuje i spousta aplikací na Google Obchod Play nebo App Store, které pomohou se soustředěním se na práci a s časovým rozvrhem.

Zdroj obrázku: depositphotos.com/IgorVetushko
Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *