Jak provést změnu sídla firmy

Sídlo firmy je velice důležitým údajem, ať už jde o právnické osoby nebo běžné živnostníky. Tento údaj je možné během působnosti podnikání libovolně měnit. To se týká nejenom nemovitostí, jež vlastníte, ale i těch, které si chcete pronajmout. Pokud se rozhodnete pro změnu sídla firmy, nabízí se vám dvě řešení.

  • Změna sídla firmy svépomocí
  • Změna sídla firmy na klíč

Změna sídla firmy svépomocí

Pokud vsadíte na změnu firmy na vlastní pěst, připravte se na několik administrativních procesů, jimž se jednoduše nevyhnete. Takové kroky samozřejmě stojí trochu drahocenného času. Jestliže nevíte, jak přesně postupovat, navedou vás následující řádky.

Valná hromada

Pakliže jste se rozhodli změnit sídlo firmy v rámci jiného města, bude vás čekat valná hromada, ze které získáte především její rozhodnutí. A to z důvodu, že dochází ke změně zakladatelské listiny společnosti. Zapomínat nesmíte ani na notářský zápis. Pokud jde o změnu ve stejném městě, tento zápis není třeba.

Informace o nové nemovitosti

Dále je zapotřebí doložit údaje spojené s novým objektem, kam se jako firma budete stěhovat. Pokud jde o nákup budovy, je zapotřebí doložit výpis z katastrálního úřadu. Jestliže se jedná o pronájem, musíte mít nájemní smlouvu. Ani zde nesmí chybět úředně ověřený podpis.

Změny na úřadech

Poslední a časově poměrně náročnou částí jsou změny prováděné na jednotlivých úřadech. Začít byste měli obchodním rejstříkem, kam předložíte návrh se všemi potřebnými dokumenty. Soudního rozhodnutí se vám dostanete do patnácti dnů poté, co zaplatíte poplatek 2 000 Kč.

Pak musíte vyrazit na živnostenský úřad, kde vás čeká vyplnění změnového listu. Zapomenout nesmíte ani na změnu adresy na příslušném finančním úřadě. Obě instituce je nutné navštívit nejpozději do patnácti dnů od změny adresy. Nakonec zbývá ještě sociální a zdravotní pojišťovna, kde byste měli změnu provést do osmi dnů.

MagicDesk / Pixabay

Změna sídla firmy na klíč

Jestliže jsou pro vás výše zmíněné postupy odstrašující, nezoufejte. Změnu sídla za vás mohou provést zkušení odborníci. Ti za mírný poplatek vyřídí všechny administrativní záležitosti a sdělí vám, jaké dokumenty od vás potřebují. A to se týká nejenom změny skutečného sídla společnosti, ale také toho virtuálního. V ten okamžik změníte pouze sídlo, které fyzicky nemusíte obývat. Tento model volí především firmy přesouvající se na lukrativnější pražské adresy, které budí v potenciálních zákaznících lepší dojem. Zároveň jsou ekonomicky velice dostupné.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *