Jaké novinky čekají zaměstnavatele v roce 2018

Zaměstnavatelé mají povinnost starat se nejenom o své zaměstnance, ale také o to, aby v plné míře splňovali všechny zákonné povinnosti. Ty se obvykle každoročně mění a přichází novinky, na něž je třeba se řádně připravit a dodržovat je.

Nejinak tomu je i v roce 2018, který přinesl hned několik nových věcí, na něž je třeba si dát v průběhu roku pozor. Pojďme se s nimi tedy seznámit postupně tak, jak začíná jejich platnost.

Minimální a zaručená mzda

Odrazovým můstkem pro zaměstnavatele by se měly stát úpravy mzdových programů, jež je třeba aktualizovat dle nových zákonů. Řada předpisů je platných už od počátku roku 2018. A to se týká například minimální a zaručené mzdy. Další pozornost vyžadují i následující kapitoly.

  • Odměňování sjednané prostřednictvím kolektivní smlouvy
  • Změny redukčních hranic pro nemocenské dávky
  • Daňové zvýhodnění na první dítě
  • Úprava částek pro účely exekučního řízení, jež nelze zabavit

Cestování a stravné

Jistých změn se dočkaly také cestovní náhrady. Už leden 2018 je v této oblasti zlomovým a přináší nové cestování náhrady, včetně změn stravného. To se týká nejenom tuzemských cest, ale i těch do zahraničních států. Novelou bylo postiženo hned osm zemí.

 

Studio32 / Pixabay

Daňový balíček a náhradní plnění

Všichni zaměstnavatelé by měli vzít v potaz jeden z nejčastěji omílaných pojmů aktuální doby, kterým je daňový balíček. Ať už jde o dohody o provedení práce, zdanění srážkovou daní a mnohé další položky novely.

Řada změn se dotkla také náhradního plnění, kdy došlo ke snížení limitů pro výši náhradního plnění. Od února 2018 dochází i na obměnu nemocenského pojištění. Nově se například objevuje otcovská poporodní péče nebo upravená nemocenská dávka.

Ochrana osobních údajů

Zhruba polovina roku, konkrétně datum 25. května 2018 si pro zaměstnavatele připravila ještě další a bohužel trochu nepříjemnou novinku. Je to GDPR neboli General Data Protection Regulation. Velký důraz kladený na ochranu osobních údajů, jež je spojen s řadou administrativních povinností. V této souvislosti mají společnosti možnost využít subjektů zaměřených na tuto problematiku.

Pakliže podnikáte nebo máte společnost a zároveň poskytujete zaměstnání libovolnému počtu osob, nepodceňujte letošní změny a začněte s jejich rychlým naplňováním.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *