Otázka, kterou si pokládá bezpochyby velká spousta lidí. Jedni jsou příznivci zaměstnání a ti druzí naopak podnikání. Každý si samozřejmě hájí to své a prezentuje přemíru kladů souvisejících s jeho pracovní náplní.
My vám prostřednictvím tohoto článku přineseme nestranný pohled na zaměstnání a živnost. Sdělíme vám, jaké výhody a nevýhody má ten či onen segment a necháme na vás, jaký si z porovnání uděláte obrázek.
Zaměstnání – jeho přednosti a úskalí
Vždy by se mělo začínat tím veselejším, proto se nejprve pusťme do prezentace kladů. Pokud se rozhodnete být zaměstnanci, dalo by se říci, že máte po starostech. Minimálně co se týče pravidelného příjmu. Ten vám vždy dorazí na účet a vy se nemusíte o nic dalšího starat.
Jasně daná pracovní doba, předepsaná pracovní náplň. I to jsou výhody, jež v sobě skrývá klasické zaměstnání. Z práce můžete odcházet s čistou hlavou a neřešit jakékoliv existenční problémy kvůli zmařenému obchodu.
Být zaměstnancem však může být i v některých ohledech trochu svazující.
- Děláte stále stejnou práci. Povětšinou nemáte možnost jiného volby, než té, jakou vám přeurčí zaměstnavatel.
- Co se týče pravidelného výdělku, je sice jistý, na druhou stranu jen stěží ovlivníte jeho velikost. Růst platů je u zaměstnanců velice pozvolný.
Podnikání – jaké má výhody a nevýhody?
Živnostník se domůže trochu opačných hodnot, než zaměstnanec. V první řadě je to určitě svoboda, kterou podnikání rozhodně dává. Na mysli máme nejenom provádění činností, jež skutečně chcete, ale i pracovní doba. Této výsady si samozřejmě dopřávají spíše zkušenější podnikatelé se zaběhlou klientelou a firmou.
Sami do jisté míry rozhodujete o tom, kolik peněz si vyděláte a také s jakými lidmi budete spolupracovat, obchodovat a jednat. V tomto směru má živnostník svobodu na plné čáře.
I podnikání má však neduhy.
- Jakékoliv volno či dovolená pro vás znamená nulový výdělek, pakliže nemáte zaměstnance nebo možnost práci někomu dočasně svěřit.
- Honba za velkými penězi vás může stát spoustu volného času.
- V neposlední řadě je tu ještě riziko neúspěchu, které je oproti stabilnímu zaměstnání podstatně vyšší. Když vám business nepůjde, jen stěží si vyděláte a mnohdy i proděláte.
Rozhodněte sami o tom, jaká pracovní pozice je vám bližší a vydejte se tím správným směrem.