Nezabavitelné minimum se zvyšuje

Podnikání není žádnou lehkou činností. Člověku se nemusí vždy dařit, udělá pár špatných rozhodnutí, dojde k odlivu zákazníků, peněz a najednou přijdou dluhy. Ty se kupí a vytváří další problémy. Výsledkem takové situace se stane exekuce na majetek. Pokud byste se do takového stavu někdy dostali, určitě vás bude zajímat jediné. Kolik vám zbyde peněz pro život, jež vám exekutor nezabaví? Ať už je to z podnikání nebo ze zaměstnání?

Právě na tohle vám odpoví nezabavitelné minimum. Pojem, který je sám o sobě celkem vypovídající. Prozrazuje, jak vysoká suma vám může zbýt a exekutor vás o ni jednoduše nemůže připravit. Ještě, než vám aktuální výši této částky prozradíme, zaměříme se na vše kolem od A až do Z.

Exekutor nemá nárok na všechno

I když to v mnohých situacích vypadá tak, že přijde exekutor a zabaví občanovy veškerý majetek a sebere mu peníze, není tomu tak. Vždy existuje několik typů příjmů, na něž vám exekutor jednoduše nesmí sáhnout. Typickým příkladem jsou jednorázové dávky, příspěvky na bydlení, pomoc v hmotné nouzi a jim podobné.

Se vším ostatním se bohužel rozlučte. Ať už je to odpovídající část platu, peníze přijaté na dohody práce, státní příspěvky v rámci úspor, podpory v nezaměstnanosti, náhrady pravidelné mzdy či odstupné, včetně peněz přijímaných z podnikatelské činnosti. Na tohle všechno, respektive na odpovídající část má exekutor nárok a vám zbyde pouze nezabavitelné minimum.

kschneider2991 / Pixabay

Na paměti byste měli mít také to, že exekutor tyto peníze nebere přímo vám nebo z vašeho osobního účtu, jak by si mohl, kdo myslet. Tyto částky jsou strhávány daleko dříve, než se k vám vůbec dostanou, a to přímo od vašeho zaměstnavatele nebo od státu.

Velikost nezabavitelného minima

A nyní už se pojďme dopracovat k částce, která je pro tento rok 2019 konečná, pokud jde o nezabavitelné minimum. Tato suma se pro letošek o několik korun zvedla a dosáhla hranice 6 428,67 Kč. To je částka prezentovaná za předpokladu, že člověk žije sám. Jestliže se ale v domácnosti staráte ještě o dalšího člena, respektive máte vyživovací povinnost, tento příspěvek se vždy zvyšuje o čtvrtinu na jednoho člověka. To znamená nárůst o 1 607,17 Kč za osobu.

Pokud tedy vyděláváte podstatně více než jsou zde uvedené sumy, potom se připravte na to, že o celý příjem můžete přijít. Exekutor jednoduše vydá rozhodnutí a příkaz k zabavení zbývající části výdělku na pokrytí potřebných dluhů.

Jestliže nechcete nikdy v životě bojovat s pojmy jako nezabavitelné minimum a exekuce, potom se snažte podnikat a hospodařit s penězi s rozvahou a vždy myslete na zadní vrátka.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *