Stále více maminek řeší jednu poměrně zásadní otázku. Lze podnikat na mateřské dovolené, a jaké jsou vlastně podmínky? Na to vám odpovíme prostřednictvím tohoto článku. Nejprve se ale do popisu takové situace pusťme od samotného prvopočátku.
Mateřská dovolená je obdobím, na které má nárok každý matka a to v délce trvání 28 týdnů. Výjimkou může být prodloužená lhůta 37 týdnů. Do té ale spadají pouze matky s dvojčaty. V tomto období dostává žena peněžitou pomoc v mateřství. Na tu má však trochu odlišný nárok v závislosti na tom, zda jde na mateřskou dovolenou ze zaměstnání nebo před tím podnikala.
- Mateřská dovolená ze zaměstnání – Žena získá automaticky peněžitou pomoc v mateřství.
- Mateřská dovolená z OSVČ – Žadatelka má nárok na peněžitou pomoc v mateřství pouze v okamžiku, pokud byla před tímto obdobím účastnicí nemocenského pojištění. A to v délce trvání 270 kalendářní dnů za dva roky, potažmo 180 dnů za poslední rok.
Lze podnikat na mateřské dovolené?
Nyní, když víte, jaký základní příjem získá matka na mateřské dovolené, je vhodné přistoupit k zodpovězení samotné otázky. Ta nabývá stejně jako výše dvou podob.
- Pokud na mateřskou dovolenou nastoupila žena ze zaměstnání, může začít podnikat v podstatě kdykoliv. Vedle peněžitého příspěvku na mateřkou může mít ještě další příjem.
- Jestliže na mateřskou dovolenou nastoupila žena jako osoba výdělečně činná, má bohužel zákaz podnikání. A to v případě, že pobírá peněžitou pomoc v mateřství označovanou jako PPM. V takové situace je nutné živnost přerušit nebo zrušit.
Rodičovská dovolená je trochu něco jiného
Některé ženy bohužel mylně zaměňují možnost podnikat na mateřské dovolené s možností podnikat na rodičovské dovolené, která může trvat odlišně dlouhou dobu. Rodičovská dovolená je příslibem finanční pomoci ve výši 220 000 Kč rozložitelných do následujících 4 let každé matce, nezávisle na velikosti jejího příjmu.
A právě u rodičovské dovolené je podnikání povoleno v jakýchkoliv případech. Bez omezení jaká jsou u mateřské dovolené.
S tímto obdobím se navíc pojí i jeden další příjemný fakt, a to je absence sociálního a zdravotního pojištění při prvním roku podnikání na rodičovské dovolené. Tato výhoda má samozřejmě omezenou dobu platnosti a to v délce trvání jednoho roku. Od následujícího roku po podání daňového přiznání je třeba platit zálohy v odpovídající výši. Pouze u sociálního pojištění se poplatky odvádí ze zisků vyšších jak 67 756 Kč dle aktuálních předpisů v roce 2017.