Invalidní důchod je formou důchodů, který vám může být uznán v případě, že je váš zdravotní stav do jisté míry omezen. Pro stanovení jeho velikosti jsou od roku 2010 definovány tři stupně. O zařazení do nich rozhoduje lékařská posudková kontrola. Pro úplnost uvedeme, že tyto stupně jsou prezentovány v procentech podle toho, jak vysoké je zdravotní omezení člověka.
- Invalidita I. stupně od 35 do 49 %
- Invalidita II. stupně od 50 do 69 %
- Invalidita III. stupně nad 70 %
Pokud vám bude přiznán invalidní důchod odpovídající výše vyvstává otázka, zda můžete podnikat? Spousta invalidních důchodců by si totiž rádo přivydělalo, ale nejsou si jistí, zda opravdu mohou. Na to vám odpoví následující řádky.
Podnikání není omezeno zákonem
Název tohoto podtitulku je zároveň jednou z nejdůležitějších informací tohoto článku. Pokud jste invalidním důchodcem, zákon vás nebude omezovat v tom, zda si založíte živnost či nikoliv. Stejně tak vám nebude bránit v běžném zaměstnání nebo při založení společnosti s ručením omezeným.
V potaz musíte brát pouze to, že vámi vykonávaná činnost by neměla být v rozporu s omezenou výší stupně invalidního důchodu. To se týká obecně nejenom zaměstnanců, ale také OSVČ.
Jaké výhody mají invalidní důchodci při podnikání?
Tou první nespornou výhodou je fakt, že si vedlejší činností přivyděláte k vyplácenému invalidnímu důchodu od státu. To ale není jediný klad podnikání v invalidním důchodu. Vzhledem k tomu, že vámi realizovaná činnost bude vždy považována jako vedlejší, oprostíte se od nejrůznějších plateb.
- Nehradíte minimální zálohy zdravotní pojišťovně
- Nehradíte minimální zálohy za sociální pojištění
- Nehradíte minimální zálohy finančnímu úřadu
To vše samozřejmě při splnění jistých podmínek, kterými je obvykle velikost příjmu z vedlejší činnosti jako OSVČ. Například u sociálního pojištění je rozhodnou hranicí suma cca 67 000 Kč.
Jestliže se rozhodnete podnikat jako invalidní důchodce v roce 2018, můžete se v případě slev na dani těšit na několik odpočtů. Vedle slevy na poplatníka ve výši 2 027 Kč měsíčně je to například sleva pro držitele ZTP/P ve výši 1 345 Kč měsíčně nebo slevy za invaliditu daného stupně.
- Sleva na invaliditu I. a II. stupně ve výši 210 Kč měsíčně
- Sleva na invaliditu III. stupně ve výši 420 Kč měsíčně
Pokud tedy máte ambice podnikat při invalidním důchodu, pravděpodobně vám nic nestojí v cestě.
Dobrý den, rád bych se zeptal,, mám invalidní 1stupeň a jsem zaměstnán na plný úvazek na 7.5 hodiny. Můžu k tomu mít ještě živnostenský list a občas si při vydělat? A co kde budu platit když za mě vše platí zaměstnavatel zákonem dané položky. Děkuji
Dobrý den, prosím obraťte se na příslušné úřady, které Vás se správným postupem budou informovat.
měl by stejnou otázku,zjistil jste pane Michale něco ?
započítává se zaplacené sociální pojištění z vedlejší činnosti do výpočtu starobního důchodu?
Dobrý den, prosím obraťte se s tímto dotazem na příslušný úřad.