Pracovní úraz zaměstnance podnikatele

Pracovní úraz je bezpochyby nemilou záležitostí a to ať podnikáte s nově založenou firmou nebo jste zaměstnaní. Ať už je úraz jakéhokoliv rozsahu, vždy byste se měli řídit jistými postupy. V rámci pracovního úrazu totiž máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele (podnikatele). Ti se často snaží podobné nehody zamést pod koberec nebo je pracovníkovi kompenzovat horším způsobem. V této situaci se určitě nenechte oklamat.

Abyste věděli, jak postupovat při pracovním úrazu zaměstnance podnikatele, přinášíme vám několik důležitých informací z tohoto oboru, jež vám přijdou vhod.

Typy pracovních úrazů

Na počátku všeho je vhodné seznámit se vůbec s jednotlivými typy pracovních úrazů, respektive s jejich následky. Pokud jsou smrtelné, pak asi není o čemkoliv diskutovat a taková situace je každému jasná. Narazit však můžete ještě na další kategorie pracovních úrazů.

  • Pracovní úraz závažný je spojen s hospitalizací pracovníka v délce trvání více jak 5 dnů.
  • Ostatní pracovní úrazy, které jsou členěny dle pracovní neschopnosti v délce trvání do tří dnů nebo nad tři dny bez hospitalizace, popřípadě bez pracovní neschopnosti.

Jaké jsou vaše povinnosti?

Když se stane jakýkoliv pracovní úraz, to znamená dojde k poškození vašeho zdraví, měli byste takovou skutečnost obratem oznámit svému zaměstnavateli, respektive vedoucímu pracovníkovi. Ten je následně povinen postupovat dle daných pravidel při evidenci pracovního úrazu a všem ostatním orgánům musí být k dispozici při objasňování pracovního úrazu.

Jak postupovat při pracovním úrazu?

Jestliže opravdu dojde k vašemu zranění na pracovišti, váš nadřízený byl měl provést několik příslušných úkonů. Z vaší strany dojde k objasnění toho, co se vlastně stalo a jak k úrazu došlo. Zaměstnavatel vše uvede do knihy úrazů. Když je vše sepsáno, důkladně si takový dokument zkontrolujte a přesvědčte se, že jste na nic nezapomněli nebo zaměstnavatel úmyslně nic nevypustil či nepřeformuloval. Vzhledem k tomu, že pak může dojít k prokazování čehokoliv, jde mnohdy o náročné slovíčkaření. Zde je výčet toho nejdůležitějšího, co by nemělo ve výsledném protokolu chybět.

DarkoStojanovic / Pixabay
  • Přesné místo a činnosti, při kterých došlo k úrazu
  • Velkou roli hraje také čas
  • Počet hodin odpracovaných ještě před tím, než došlo k úrazu
  • Druh a vážnost vašeho zranění
  • Příčiny a zdroj úrazu
  • Výpis všech svědků, jež vám mohou dosvědčit pracovní úraz

Další povinností zaměstnavatele je oznámení takového pracovního úrazu všem příslušným institucím. Následně by měl váš vedoucí pracovník zajistit to, aby k takovému úrazu už nemohlo dojít.

Pracovní úraz je určitě nemilou a nepříjemnou záležitostí. Pokud k němu dojde, buďte v tomto směru důkladně připraveni. Zvýšíte si tím minimálně šance na adekvátní finanční plnění.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *