V roce 2019 vzroste minimální mzda

Minimální mzda je jasně vypovídajícím údajem. Jde o tu nejmenší možnou mzdu, kterou můžete získat za odvedenou práci. Právě její výši stanovuje stát a upravuje ji v podstatě každým rokem. Jak asi správně tušíte, je to směrem vzhůru.

I rok 2019 se sebou přinese drobné zvýšení. Oproti loňskému roku, kdy byla minimální mzda 12 200 Kč dojde k navýšení o 1 150 Kč. Minimální mzda pro tento rok bude činit 13 350 Kč. Důležité je si však uvědomit, že jde o hrubou mzdu, z níž je třeba odvádět příslušné platby.

Kolik dělá čistá minimální mzda?

Pokud vás zajímá, o kolik vzroste minimální mzda v čistém, je třeba odečíst poplatky, které nabývají následující výše. Je to daň z příjmu 225 Kč, sociální pojištění 75 Kč a zdravotní pojištění 52 Kč. Nárůst čisté minimální mzdy tedy nebude o 1 150 Kč, ale o 798 Kč, protože právě součet nepostradatelných poplatků ve výši se postaral o toto zkrácení. Nutné je také počítat s tím, že tyto odvody se vztahují na základní daňovou slevu na poplatníka.

TygZam / Pixabay

Daňové bonusy minimální mzdu bez problému zvýší

Pokud byste vzali v potaz ostatní dostupné daňové bonusy, může se stát, že minimální mzdu ve výši 13 350 Kč nedostanete v hrubém, ale v čistém a klidně i ve vyšší hodnotě. Vliv na to mají ostatní faktory, jakými jsou třeba slevy na děti, slevy na studenty, sleva na invaliditu a sleva na manželku.

Co přináší zvýšení minimální mzdy?

Zvýšení minimální mzdy pro rok 2019 může být potěšující pro malé procento zaměstnanců, jež pracují za takový plat, neblaze se však mohou tvářit jejich zaměstnavatelé. Je totiž jasné, že s nárůstem mzdy zaměstnanci rostou i odvody za něj samotného. Takže i když půjde řádově jen o desítky korun měsíčně, může to být pro firmy zaměstnávající spoustu pracovníků za minimální mzdu další výdaj navíc.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *