Je lepší založit s.r.o. nebo být OSVČ?

Rozhodnutí mezi tím, zda se stát živnostníkem nebo založit společnost, závisí na mnoha faktorech, včetně vašich podnikatelských cílů, potřeb, zdrojů, povinností a rizik. 

Proč podnikat jako OSVČ?

Statut osoby výdělečně činné je ideálním řešením pro jednotlivce. Založení živnosti je jednodušší než založení společnosti. Pokud chce podnikatel začít podnikat jako OSVČ, stačí mu navštívit nejbližší živnostenský úřad. Pokud splní všechny podmínky, vyplní jednotný registrační formulář a uhradí správní poplatek ve výši 1000 korun, může začít podnikat.

Některá podnikání jsou lépe vhodná pro formu živnosti, zejména pokud je provozujete sami nebo v malém týmu a nepotřebujete velký kapitál nebo rozsáhlou infrastrukturu.

Nevýhodou podnikání jako OSVČ je, že živnostníci jsou obvykle odpovědní osobně za závazky své firmy, což znamená, že jejich osobní majetek může být ohrožen v případě dluhů nebo žalob. 

Proč si založit společnost s ručením omezeným?

Společnost s ručením omezeným je právnickou osobou. Nejpodstatnější výhodou založení s.r.o. je fakt, že společníci ručí jen do výše nesplaceného základního kapitálu. Hlavní výhodou s.r.o. je tedy naprosté oddělení soukromého majetku. Celkově má s.r.o. také výrazně lepší možnosti optimalizace daní. 

Zřízení s.r.o. není úplně jednoduchý a levný proces a trvá i několik týdnů. Společnost s.r.o. také musí povinně vést účetnictví a musí mít zřízenou datovou schránku ke komunikaci s úřady, například finančním úřadem. Správa společnosti také obvykle zahrnuje více administrativy a povinností, jako jsou povinné roční zprávy, audit a podobně.

Pro velké projekty nebo společné podniky může být založení společnosti vhodnější. Společnost také obvykle poskytuje profesionálnější a důvěryhodnější image, což může být výhodné při budování vztahů se zákazníky, dodavateli a bankami. 

Faktory, které ovlivňují rozhodování zda volit živnost nebo si založit s.r.o. jsou také například podnikatelský záměr a jeho naplnění, budoucí klientela, ručení nebo oblast daní a odvodů. Toto vše je nutné zvážit a poté se rozhodnout.

Ať už jste vybrali jakoukoliv variantu, pokud potřebujete pomoci s jejím uskutečněním, je vám k dispozici náš profesionální servis.

 

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *