Otázka, na kterou spousta živnostníků hledá odpověď, ať už jde o počátek jejich podnikatelské kariéry či pohnutek po několika letech provádění živnosti jako OSVČ neboli osoby výdělečně činné. Nutno říci, že tento dotaz nelze zodpovědět prostřednictvím jednoduché a přímočaré odpovědi. Každá z těchto voleb má totiž své klady a zápory.
Vzhledem k tomu, že podnikat se dá v nejrůznějších oborech a formách, je pochopitelné, že živnostníci budou mít i rozdílné požadavky. Pro někoho bude lákavější práce na OSVČ, jinému by se zase vyplatilo založit si společnost s ručením omezeným čili s.r.o.
Proč být podnikatelem ve formě OSVČ?
Statut osoby výdělečně činné je ideálním řešením pro jednotlivce. Pokud jste samotným živnostníkem bez jakéhokoliv partnera, bude mít pro vás tato podoba podnikání odpovídající přínos. Ve své podstatě si zjednodušíte spoustu procesů.
Jsou to například náklady a čas na založení živnosti v porovnání se založením s.r.o.
- Živnostenské oprávnění budete mít vyřízené během jediného dne a ještě v ten okamžik se můžete pustit do vykonávání dané živnosti. Tento proces je mimo jiné spjat jen s velice nízkými náklady v řádu několika stokorun.
- Pokud byste se rozhodli pro založení společnosti s ručením omezeným, počítejte s daleko delší lhůtou vyřízení a zároveň s výdaji v řádu tisíců, k nimž je třeba připočíst také povinný vklad.
Z jakého důvodu volit založení společnosti s ručením omezeným?
Opačnou stranu mince vám přináší založení s.r.o. To je zajímavé především v okamžiku, kdy chcete budovat svoji značku. Zkrátka máte se svými nabízenými službami daleko větší plány, které rozhodně nekončí u živnostenského oprávnění. Společnost s ručením omezeným může nést oficiální název, jaký si zvolíte. To vám mimo jiné otevírá také dveře k větším zakázkám a je svým způsobem lákadlem i pro navazování nových obchodních vztahů. Získáte rozhodně větší podnikatelskou sílu.
Tím druhým a poměrně významným kladem je ochrana vlastního majetku. Živnostník, respektive podnikatel OSVČ ručí za své podnikání svým majetkem, o nějž může v případě problémů přijít. To se nemůže stát v okamžiku, kdy založíte s.r.o. Pak dáváte všanc pouze základní kapitál společnosti.
Nutno podotknout, že otázku OSVČ versus s.r.o. nemusíte řešit hned v prvopočátku své podnikatelské kariéry. Tento přechod je realizovatelný v průběhu vašeho vzkvétajícího businessu.