Základní kapitál u s.r.o. a a.s.

Když podnikáte, společnost je bezpochyby reprezentativní vizitkou. To, že vystupujete pod hlavičkou vlastní firmy udělá na obchodní partnery a zákazníky určitě větší dojem nežli v okamžiku, kdy působíte jako živnostník. Ať už se rozhodnete pro společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, neopomínejte při jejím založení na uhrazení základního kapitálu.

Jde o jednu z nezbytných povinností, bez níž byste vlastně ani nebyli schopni dokončit proces kompletního založení společnosti. Jestliže nemáte tušení, jak vysoký tento základní kapitál musí být, přinášíme vám pár bližších informací.

Základní kapitál u společnosti s ručením omezeným

Pokud chcete vlastnit s.r.o., budete jistě potěšeni, protože povinnost základního kapitálu je v tomto případě menší nežli u akciové společnosti. Ve své podstatě je to nejmenší možná hodnota, kterou je jedna koruna česká. To však ničemu nebrání, aby základní kapitál byl vyšší. Ostatně, jde o veřejnou informaci a potenciální zákazník bude určitě nadšen, když bude spolupracovat s firmou s vyšším kapitálem.

Základní kapitál se týká každého jednatele společnosti, což mimochodem prezentuje zakladatelská listina. Jde o částku, kterou je nutné složit na bankovní účet ještě před tím, než je dokončeno založení s.r.o. Pokud by byla ve společenské smlouva definována vyšší částka, mohou ji společníci splácet postupně. V tomto případě je to 30 % před založením s.r.o. a zbývající část do pěti let.

Základní kapitál u akciové společnosti

V okamžiku, kdy se během svého podnikání rozhodnete pro akciovou společnost, připravte se na podstatně vyšší kapitál. Jeho minimální výše nabývá dvojích hodnot podle toho, zda jde o společnost s veřejnou nabídkou či nikoliv. Tento kapitál je zároveň členěn do jednotlivých akcií příslušného typu.

Lolame / Pixabay

U akciové společnosti bez veřejného úpisu je základní kapitál 2 000 000 Kč. V opačném případě, tedy u akciové společnosti s veřejným úpisem jde o základní kapitál ve výši 20 000 000 Kč.

Základní kapitál ostatních společností

Pro úplnost vám přinášíme ještě bližší informace týkající se základních kapitálů ostatních společností, s nimiž se můžete setkat na českém trhu. Velice často lze narazit na komanditní společnosti nebo veřejné obchodní společnosti. U nich žádný základní kapitál není definován, protože všichni společníci takové firmy ručí svým vlastním majetkem.

Hodně používaným typem společnosti je ještě ta evropská. I v jejím případě je stanoven základní kapitál, bez níž ji nelze založit. Standardně je to 120 000 EUR, které jsou v rámci České republiky převáděny dle odpovídajícího kurzu.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *