Je lepší založit s.r.o. nebo akciovou společnost?

Otázka, kterou si pokládá asi velká spousta živnostníků. Odpověď na ni však nemusí být tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto bude nejlepší, když vás s oběma formami společností seznámíme trochu více a na základě těchto informací si sami určíte, jakou cestou se vydat.

Na úvod lze zmínit pouze jediné, a to že obě společnosti patří k těm nejvyužívanějším formám podnikání na území České republiky. Narazit na ně můžete nejenom pod celými názvy, ale také zkratkami.

  • Společnost s ručením omezeným – s.r.o.
  • Akciová společnost – a.s.

Společnost s ručením omezeným

Pokud se rozhodnete založit společnost s ručením omezeným, určitě vás čeká mnohem snazší proces než u akciové společnosti. Nespornou výhodou tohoto řešení je fakt, že od roku 2014 byla snížena výše základního kapitálu. Ta činí pouhou jednu korunu, takže z tohoto pohledu je vítěz zřejmý.

Společnost s ručením omezeným samozřejmě může založit více společníků najednou, kteří budou zapsáni v obchodním rejstříku. Mezi nimi se pak zvolí jednatel vystupující za firmu. Pakliže by se na řízení celého businessu mělo podílet více pracovníků, vyplatí se vzhledem k charakteru společnosti a možnostem zvolit akciovou společnost.

Takže z obecného hlediska platí, že s.r.o. je určitě levnější a méně náročnou cestu pro rozjezd businessu. Ideální řešení pro jednodušší podnikatelské projekty. Na druhou stranu akciová společnost může působit věrohodněji. O tom vás přesvědčí následující řádky.

mohamed_hassan / Pixabay

Akciová společnost

Akciová společnost je vhodnou variantou v okamžiku, kdy bude větší počet spoluvlastníků a také pracovníků firmy. Vzhledem k tomu, že akciová společnost daleko více podléhá zákonu o korporacích, je třeba se oproti s.r.o. připravit na několik řídících orgánů. Vedle představenstva to bude například dozorčí rada. Vyhýbat byste se neměli ani valným hromadám.

Výhodou akciové společnosti může být rozdělení majetku na jednotlivé akcie. Tento způsob podnikání zaručuje i jistou anonymitu, protože vlastníci nemusí být veřejně známi.

Naopak při zakládání akciové společnosti musíte počítat se základním kapitálem ve výši 2 000 000 Kč. Tento fakt však přidává na celkové serióznosti a důvěryhodnosti firmy.

Založení s.r.o. a a.s. na klíč

Ať už se rozhodnete pro společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, nemusíte se v dnešní době trápit jakoukoliv náročnou administrativou. Na trhu totiž existují firmy, které vám se založením pomohou od A až do Z. Vše podrobně vysvětlí a vyřídí náležitosti vedoucí ke kýženému cíli. To vše ve spojení s přijatelným poplatkem.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *