Co je to zajišťovací příkaz?

Zajišťovací příkaz je pojmem, na který bezpochyby narazil nejeden živnostník nebo majitel společnosti. V horším případě už jste sílu a moc tohoto nástroje okusili na vlastní kůži, za což vás předem litujeme. Pakliže však nemáte povědomí o významu zajišťovacího příkazu, přinášíme vám stručné informace, jež vám možná rozšíří obzory.

Kdo využívá zajišťovací příklad?

Zajišťovací příkaz je nástrojem finanční správy, která jej může uplatit na libovolném podnikateli. A co si vlastně představit pod tímto příkazem. Jeho název do jisté míry prozrazuje i samotný význam.

Zajišťovací příkaz slouží primárně k tomu, aby došlo k výběru daně ještě před tím, než vůbec bude splatná. Vydáván je finanční správou u vybraných podnikajících subjektů, u nichž je důvodný předpoklad toho, že budoucí vyměřená daň nebude řádně odvedena.

Jak probíhá zajišťovací příkaz?

Jeho platnost nabývá okamžité účinnosti a pro postiženou firmu z toho plyne jediné. Do tří dnů musí uhradit vyměřenou daň v plné výši. Výjimkou dokonce nejsou ani termíny kratší nebo situace, kdy se majitel společnosti o zajišťovacím příkazu ani nedozvěděl, natož, aby měl možnost jej uhradit.

Pakliže nedojde k uhrazení vyměřené daně v odpovídající lhůtě, přichází na přetřes exekuce, zajišťování majetku firmy, zastavení bankovních účtů a podobné procesy.

Pokud se zajišťovacím příkazem nesouhlasíte, můžete se proti němu samozřejmě odvolat, jenže i přesto musíte požadovanou daň zaplatit finanční správě v plné výši.

rawpixel / Pixabay

Dopady zajišťovacího příkazu

Jak můžete správně tušit, zajišťovací příkaz je velice silnou a mocnou zbraní, která může natropit spoustu neplechy. Pro mnohé majitele firem a živnostníky je dokonce i smrtící, protože nedisponují potřebným množstvím finančních prostředků k úhradě budoucí daně. A pokud by takový krok finanční správy vaše podnikání přece jenom nepoložil, minimálně jej slušně omezí, protože může dojít k již zmiňovanému zajišťování věcí a účtů, než stihnete na tento verdikt nějak zareagovat.

Takže podnikejte tak, aby na vás u finanční správy nikdy nevzniklo podezření a nebyl uvalen zajišťovací příkaz.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *