Časté chyby při vyplňování přehledů pro ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení neboli ČSSZ. To je instituce, se kterou se každoročně setkává každý podnikatel a živnostník. Nejenom, že musíte na finanční úřad předkládat daňové přiznání, ale ve stejném čase je nutné odevzdat přehledy také na ČSSZ. I když si možná říkáte, že jde o naprosto běžnou věc, i v tomto případě lze chybovat. Pokud se chcete vyvarovat těm největším prohřeškům, začtěte se do následujících řádků.

Povinnost platí pro všechny

Víte, jaká je nejčastější chyba při vyplňován přehledů pro ČSSZ? Že je nevyplníte. To mylně provádí lidé, kteří měli za dané roční období nulový příjem. I když jej máte, vzniká vám povinnost přehledy vyplnit a odevzdat na Českou správu sociálního zabezpečení.

Pozor byste si měli dávat především v období, kdy jste danou činnost třeba nevykovávali po celý rok. Pak je zapotřebí prezentovat počet měsíců hlavních a zároveň těch vedlejších. A počet měsíců souvisí také s další chybou, kterou je odečet skutečně celých měsíců při pobírání dávek při dočasné pracovní neschopnosti, ale také dávky v mateřství neboli peněžitá pomoc v mateřství označovaná zkratkou PPM.

rawpixel / Pixabay

Celkové zaplacené zálohy

Mezi další chyby při vyplňování přehledů pro ČSSZ patří bezpochyby špatné uvedení zaplacených záloh za loňské období. Přitom takový údaj si lze poměrně snadno zkontrolovat dle výpisu, který Česká správa sociálního zabezpečení zasílá každému podnikateli. Je však pravdou, že vzhledem k letošním změnám už nedošlo k započítání prosincového měsíce z roku 2018. Díky chybné částce za zaplacené zálohy dochází ke zkreslení výsledku, tedy sumy, kterou je třeba ještě uhradit. Na takový prohřešek při kontrole sice přijdou pracovníci České správy sociálního zabezpečení, jde ale o zbytečné komplikace, při jejichž přehlédnutí vám akorát naskočí drobné penále.

A poslední typická chyba nakonec. V přehledech se nachází kolonka, kam je nutné vyplnit vaše číslo pro ČSSZ. Spousta podnikajících subjektů a živnostníků ale špatně volí rodné číslo nebo identifikační číslo čili IČ. V tomto případě je nutné doplnit speciální číslo, které je každému podnikateli přiděleno Českou správou sociálního zabezpečení. I tímto krokem si zbytečně přiděláváte problémy navíc.

Snažte se vyvarovat všem výše uvedených chybám při vyplňování přehledů pro ČSSZ a vše proběhne tak, jak má.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *