Kdy musí podnikatel platit koncesionářské poplatky

Koncesionářské poplatky patří mezi pravidelné měsíční náklady pravděpodobně každé domácnosti. Jenže, jejich povinnost hradit je v odpovídající míře mají také běžní podnikatelé a právnické osoby. I v jejich případě platí stejná cena.

  • Televizní poplatek ve výši 135 Kč za měsíc
  • Rozhlasový poplatek ve výši 45 Kč za měsíc

U OSVČ a právnických osob je však třeba počítat s tím, že platby nejsou jednorázové jako je tomu u běžných domácností, ale hradit musíte poplatky v podstatě za každé používané zařízení. V tomto směru budeme trochu konkrétnější a v následujících řádcích vám prozradíme, jak je to u právnických osob a jak u běžných živnostníků.

Podnikající fyzické osoby vs. právnické osoby

Pakliže spadáte do této kategorie, připravte se na to, že budete platit za každý televizní a rozhlasový přijímač, který primárně využíváte ke svému podnikání. U firem čili právnických osob je to trochu složitější v tom, že poplatky se hradí za naprosto každý rozhlasový a televizní přijímač, bez ohledu na to, zda je využíván k podnikatelské činnosti.

Jedinou výjimku v tomto směru mají živnostníci, jež se živí opravami této elektroniky.

Počítat zároveň musíte s tím, že televizní a rozhlasový poplatek hradíte jako OSVČ. Pokud ale máte doma ještě další televizory a rádia pro svoji osobní potřebu, musíte poplatek uhradit ještě jednou jako soukromá osoba.

Za co všechno platíte koncesionářské poplatky?

Jak už prozrazuje samotná povinnost, platíte z každého televizního a rozhlasového přijímače. A to mohou být i jiné komponenty než pouze klasická televize a rádio. Zkrátka vší elektronika umožňují příjem. Jmenovat lze s jistotou minimálně tyto prvky.

  • IPTV
  • USB TV tuner
  • Počítač nebo notebook s televizní kartou
  • Radiobudík
  • Mini věž a mnohé další

Nyní vás možná překvapíme, ale rozhlasový poplatek budete muset hradit také za rádio v každém služebním autě využívaném k podnikatelské činnosti. Výjimkou jsou pouze vozy na leasing, kde tyto poplatky platí leasingová společnost. Takže než se pustíte do podnikatelské činnosti nebo si budete dělat pořádek ve všech přiznaných poplatcích a podobně, zamyslete se nad tím, kde ve firmě využíváte televize a rádia.

Pexels / Pixabay

Ke koncesionářským poplatkům se musíte přihlásit

Nakonec je třeba podotknout, že jste to vy, jako právnické osoby či osoby samostatně výdělečně činné, kdo se musí ke koncesionářským poplatkům přihlásit. A nutno podotknout, že Český rozhlas i Česká televize si tyto platby celkem bedlivě hlídají a velice často se pouští do obesílání příslušných výzev pro jejich uhrazení.

Myslet byste měli mimo jiné také na to, že pokud dojde k nějaké změně v počtu televizních a rozhlasových přijímačů, máte další povinnost takovou skutečnost nahlásit.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *