Delegace k místně příslušnému Finančnímu úřadu

Název tohoto článku je do jisté míry odstrašující záležitostí především pro podnikající subjekty schovávající se před Finančním úřadem ve větších městech. Pod pojmem delegace si totiž můžete představit přenesení moci neboli pravomoci. U Finančního úřadu to znamená jediné, že budete opět spadat pod FÚ ve vašem městě či skutečném sídle společnosti.

Pojďme se této problematice věnovat ale pěkně popořádku.

Firmy utíkají do větších měst

Je to téměř pradávný zvyk, že řada firem změnila sídlo své společnosti z maloměsta do Prahy a jiných velkoměst. Někdo za takovým krokem očekával vyšší důležitost u zákazníků, jiný naopak možnost schovat se před častými kontrolami finančních úřadů.

Obojí samozřejmě platí a nejvíce jsou v takovém směru nápomocny virtuální sídla. Jenže pokud si dnes vyberete poskytovatele takové služby, který nesplňuje všechny zákonné požadavky na nové sídlo, hrozí vám nepříjemnosti.

To znamená, jestliže hledáte nové sídlo firmy, dbejte na to, aby jeho součástí byl například zástupce, obsahovalo prostory pro jednání s úřady a zkrátka splňovalo vše plynoucí ze zákona o DPH. Pokud tomu tak nebude, můžete se obávat následujícího.

AlexanderStein / Pixabay

Novelizace zákonů a jejich reálné dopady

První změnou v této otázce je například fakt, že nyní mohou na kontroly do firem chodit nejenom Finanční úřady místně příslušné, ale v podstatě jakékoliv jiné. Takže i když se odstěhujete s firmou do Prahy, může si pro vás dojít FÚ z vašeho bývalého působiště. To samé se týká také Celní správy.

A nyní si pojďme říci něco o strašákovi, jakým je delegace.

Delegace bez možnosti odvolání

Delegace k místně příslušnému Finančnímu úřadu může probíhat nějak takto. Vaši virtuální provozovnu navštíví Finanční úřad a začne se zajímat o to, zda v těchto prostorách skutečně realizujete svoji ekonomickou činnost. To je mimochodem zkoumáno také na místě skutečné provozovny. A je úplně jedno, jestli budete právnická nebo fyzická osoba.

Tyto poznatky jsou následně zasílány na Odvolací finanční ředitelství. Tam dochází k posouzení dané situace, zda vaším účelem stěhování sídla firmy nebylo vyhýbání se Finančnímu úřadu. Výsledek takového šetření je navíc okamžitě platný a jen stěží se proti němu budete moci jakkoliv odvolat. Pouze u správního soudu. Jenže, ne každý živnostník má čas a finance zabývat se vyvracením zjištěných faktů.

Proto nepodceňujte kvalitní a profesionální sídla firem a virtuálních kanceláří, která volíte pro své účely v hlavním městě. Vyhnete se tím nepříjemné delegaci. Ta totiž může v podnikání způsobit řadu nepříjemností. Například zhoršit důvěryhodnost u vašich zákazníků, přinést další problémy s Finančním úřadem a mnohé jiné.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *