Co všechno obnáší přerušení živnosti

Rozhodli jste se, že z libovolného důvodu přerušíte svoji podnikatelskou činnost? Pak byste měli určitě vědět, jaké úkony jsou spojeny s takovým procesem. V tomto článku vám sdělíme, jak oznámit přerušení, co je zapotřebí a popřípadě jak provést následné obnovení živnosti.

Oznámení přerušení živnosti

Pokud se rozhodnete přerušit svoji živnost třeba kvůli tomu, že je sezónního charakteru, ideálně zajděte na libovolný živnostenský úřad a tam se pusťte do vyplňování změnového listu. Prostřednictvím něho dojde k oznámení této skutečnosti na všech příslušných institucích a máte po starostech. Je však pravdou, že návštěva živnostenského úřadu je v tomto směru dobrovolnou činností.

Přerušení můžete realizovat i svépomocí. A to tak, že toto přerušení nahlásíte na České správě sociálního zabezpečení. Mělo by to být do osmi dnů od přerušení živnosti. Téměř dvojnásobný termín patnácti dnů máte na to, abyste tuto situaci oznámili také své zdravotní pojišťovně.

Je pravdou, že díky přerušení živnosti nemusíte platit žádné z těchto dvou povinných záloh. Ovšem nesmíte počítat s tím, že tato doba se pak bude započítávat do velikosti vašeho budoucího důchodu. Přerušení živnosti můžete provést kolikrát chcete. Zároveň to může být na libovolně dlouhou dobu, ať už jde o týdny, měsíce či roky.

rawpixel / Pixabay

Jak obnovit přerušenou živnost?

V okamžiku, kdy se rozhodnete věnovat se opět své živnostenské činnosti, musíte provést obnovu přerušené živnosti. To se provádí naprosto shodným způsobem, jako při jejím přerušení. Jednou z variant je tedy návštěva živnostenského úřadu, kde vyplníte změnový list a vše bude provedeno automaticky za vás. Alternativou je osobní návštěva zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení.

Zrušení živnosti

Nastat pochopitelně může i takový případ, že svou živnost nebudete chtít pouze přerušit, ale trvale zrušit. V takovém směru postupujte jako při přerušení, tedy návštěvnou na živnostenský úřad s tím, že nemusíte dokládat souhlas finančnímu úřadu. Počítejte s tím, že vaše podnikatelské údaje budou ještě po dobu čtyř let veřejně prezentovány. Teprve poté budou převedeny do neveřejné části živnostenského rejstříku.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *