Možná i vy zvažujete, že kvůli narůstajícím nákladům začnete podnikat v důchodu. Jak ale začít podnikat?
Pokud se pro podnikání rozhodnete, pak je dobré vědět, že se jedná o samostatnou výdělečnou činnost vedlejší.
Během podnikání na vedlejší činnost platí povinnost odvádět daně a každoročně podat daňové přiznání. Daní se sazbou 15 %. Lze si vybrat, zda pro výpočet daňového základu uplatníte skutečné výdaje, nebo zvolíte výdajový paušál.
Co se týče sociálního pojištění, to se týká pouze těch, kteří mají vyšší příjem. Konkrétně v roce 2022 nemusíte sociální pojištění platit, pokud je váš roční zisk menší než 93 387 Kč. Každá OSVČ nezávisle na výši příjmů musí také každoročně vypočítat a podat přehled o příjmech a výdajích na ČSSZ.
A jak je to se zdravotním pojištěním? To se musí platit vždy. Každoročně je také nutné u své zdravotní pojišťovny vyplnit přehled o příjmech a výdajích, ve kterém vypočítáte rozdíl mezi zaplacenými zálohami a výší pojistného, které musíte zaplatit na základě vašeho výdělku.
Jaké výhody tedy podnikání v důchodu přináší? Podnikatel nemusí platit povinné minimální zálohy (výjimka platí u vysokých příjmů) a odvody se platí až na základě dosažených výdělků. Při nízkých příjmech navíc zcela odpadá povinnost odvádět z příjmů sociální pojištění.
Navíc pokud odpracujete 360 započitatelných dnů výdělečné činnosti, ze které se odvádí sociální pojištění, vznikne vám tak nárok na zvýšení penze o 0,4 % výpočtového základu. Samostatně výdělečně činní důchodci mohou také v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na poplatníka, která je pro rok 2022 ve výši 30 840 Kč.
Pokud jste se rozhodli, že chcete začít podnikat, musíte nejprve získat živnostenský list. S jeho zřízením a zajištěním sídla společnosti či sídla pro OSVČ vám rádi pomůžeme. Jak ho získat a jaký vybrat naleznete zde.