Jak se zbavit rizika v podnikání?

Celé podnikání je jeden velký risk. Některá nebezpečí ovšem můžete poměrně dobře potlačit, úplně je vyloučit a pak klidně spát. Dokonalým příkladem jsou neplatící či pozdě platící zákazníky. S nezaplacenou fakturou se aspoň občas setkává 20 % podnikatelů, 89 % má zkušenosti s pozdním proplacením.

Špatná platební morálka je dost vážným problémem. Pro větší firmy možná jedna pozdě splacená faktura nic neznamená, menším společnostem ale může přivodit velké problémy. Nebude na zaplacení nájmu, výplaty zaměstnancům či platby dodavatelům. A myslíte, že je uchlácholíte vyprávěním o neplatícím zákazníkovi, který vám blokuje vysokou finanční částku? Asi těžko. Ohledy brát nebudou už proto, že existují způsoby, jak se před neplatiči chránit.

Platební neschopnost zákazníků nemusí být váš problém

Celou nepříjemnou situaci perfektně řeší pojištění faktur. Pokud si fakturu pojistíte a nebude splacena v řádné době, bude o vše postaráno. Poskytovatel pojištění se postará o upomínání zákazníka. A kdyby náhodou ani do 90 dnů od data splatnosti stále neposlal peníze, vyplatí vám 85 % hodnoty fakturované částky. K tomu ovšem příliš často nedochází, protože zákazníkům obvykle stačí vidět, že na ně dohlíží silná finanční instituce, a najednou peníze někde seženou.

Tak kterou fakturu si pojistíte vy?

Pojištění faktur, které vás zbaví největšího rizika v podnikání, se uzavírá na každou fakturu zvlášť. Máte tedy možnost volby, nemusíte si pojišťovat všechny – jen ty, na nichž vám opravdu záleží, jsou uzavřené na vysokou částku apod. Existují také určitá pravidla. Faktura musí být na částku v rozmezí 10 000 Kč – 250 000 Kč, vystavená pro odběratele s IČ z České republiky či Slovenska. Každý odběratel uvedený na faktuře je před uzavřením pojištění dobře prověřen. Dle jeho platební morálky a dalších údajů je pak stanovena cena pojištění. Obvykle se pohybuje mezi 1 a 2 % z fakturované částky.

Chcete se o pojištění faktur dozvědět více? Pokračujte na PojištěnáFaktura.cz.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *