Kdy můžete dostat v práci padáka?

Padák, vyhazovat, propuštění z práce. To jsou situace, o které nestojí pravděpodobně žádný zaměstnanec. Přijít však mohou celkem z nenadání, o tom nemějte žádných pochyb. Jestliže si však myslíte, že zaměstnavatel vám má povinnost dát vždy výpověď s příslušnou výpovědní lhůtou, tak jste značně na omylu. Nastat totiž mohou situace, kde v zaměstnání dostanete okamžitého padáka.

Výpověď s výpovědní lhůtou

Nejtypičtější vyhazov je bezpochyby výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Pokud se něco takového stane bez vašeho tušení, buďte si jisti, že o konkrétním důvodu budete zavčasu informováni. Zaměstnavatel má totiž povinnost doručit vám výpověď písemnou formou.

V takovém dokumentu budou uvedeny důvodu vašeho propuštění, které se ve spojení s dvouměsíční výpovědní lhůtou nemusí týkat ani žádných závažných pracovních prohřešků. Může to být třeba pro nadbytečnost či z jiného důvodu. Každopádně od dalšího měsíce vám začíná běžet dvouměsíční výpovědní lhůta.

Free-Photos / Pixabay

Padák z hodiny na hodinu

Nyní se ale pojďme seznámit s daleko závaznějšími situacemi, kdy můžete dostat v práci padáka doslova na hodinu. Aby takový okamžik vůbec nastal, musíte v zaměstnání provést skutečně závažné pochybení. Příkladů je bezpochyby více než dost.

Může to být kradení věcí z pracoviště, využívání finančních prostředků zaměstnavatele pro své vlastní soukromé účely, poškozování majetku firmy, provádění nekalých praktik, jež vedou ke ztrátě zákazníka nebo vytváření špatného jména společnosti. Tohle všechno jsou poměrně pádné důvody, na základě nichž můžete dostat okamžitého padáka. A vězte, že ani soudní odvolávání v těchto případech povětšinou nemá kladný výsledek.

Padák může být zároveň vyústěním vaší špatné pracovní morálky, nikoliv pouze jednorázovým zkratem. Třeba když chodíte pravidelně pozdě do práce, kouříte na pracovišti, kde je to zakázané nebo nepřinášíte potvrzené propustky od lékaře a podobně. Stačí tři opakující se pochybení tohoto charakteru a máte padáka na hodinu, nikoliv výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Pokud se do žádné z výše uvedených situací nechcete dostat, pracujte na tom, abyste patřili do skupiny dobře hodnocených zaměstnanců.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *