Novinky v nemocenském pojištění pro podnikatele a zaměstnance

Už mnohokrát bylo zmíněno různými odborníky, že pravidla nemocenského pojištění jsou v České republiky značně komplikovaná a často nelogicky řešená. I z tohoto důvodu často docházelo k nestandardním situacím, na něž dopláceli nejenom podnikatelé, ale také běžní zaměstnanci.

To by však mohla změnit novela, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí intenzivně připravuje, upravuje a projednává. Její platnost by mohla nastat již v nejbližších měsících, popřípadě v nadcházejícím roce či letech. V závislosti na tom, co všechno se podaří schválit.

My vám nyní přinášíme alespoň ty nejzásadnější novinky, jež by měly být prosazeny.

Nemocenské pojištění pro podnikatele

nemocenske pojisteniNejprve se pojďme zaměřit na podnikající subjekty. V jejich případě bude novela odstraňovat pravděpodobně nejvíce nelogičností.

První příkladem je zánik nemocenského pojištění v případě, kdy nezaplatíte poplatek v termínu. Taková situace by již nyní neměla nastat, a to za předpokladu, že uhradíte alespoň nejmenší část příspěvku, která činí 115 Kč. Takže konec s automatickým zanikáním nemocenského pojištění.

Dále se připravte na to, že nemocenské pojištění budete platit vždy za aktuální měsíc, nikoliv za ten předchozí, jako je tomu doposud.

A do třetice změna týkající se velikosti nemocenského pojištění. Tato částka vám bude vypočítána hned po odevzdání potřebných měsíčních přehledů. Její platnost dojde nabytí až následující měsíc.

Nemocenské pojištění pro zaměstnance

Ani běžným zaměstnancům se nevyhnou novinky v rámci nemocenského pojištění. Jestliže jste se však těšili na to, že dojde ke snížení odvodů nemocenského pojištění z vaší hrubé mzdy, tak jste na omylu. Sazba 4,5 % bude s největší pravděpodobností zachována i v nadcházejících letech. Ostatně Česká republika má z pohledu sociálních odvodů pomyslné prvenství mezi ostatními zeměmi Evropské unie. Pojďme se ale vrátit k tomu podstatnému.

První změnou bude prodloužení období pro výpočet nemocenského pojištění, respektive samotných dávek, a to na dobu až třiceti dnů.

Ti, kdo velice často kombinují dvě pracovní smlouvy dohromady, docílí toho, že nemocenské pojištění bude vypočítáváno nepřetržitě. Do jisté míry je to osvobozující element především pro zaměstnavatele, kteří museli takovou činnost ohlašovat na příslušných místech.

A nakonec je to i výpočet nemocenského. Tyto odměny by se měly vypočítávat nikoliv v ročním termínu, nýbrž v tom měsíčním. To bezpochyby trochu hraje pro stát, protože zaměstnanec tím pádem dostane zase o něco méně peněz.

Tak to jsou změny, s nimiž můžete počítat a zároveň i netrpělivě vyčkávat, co přijde dál?

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: phasinphoto).

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *