Je sídlo podnikatele v bytě nebo v kanceláři?

Je sídlo podnikatele v bytě nebo v kanceláři? To je otázka, kterou si pokládá bezpochyby velká spousta podnikajících subjektů. Jsou to především ti, jejichž charakter podnikatelské činnosti umožňuje mít sídlo firmy ve vlastním bytě, respektive se prezentovat tímto místem podnikání. A někteří živnostníci i skutečně podnikají z domu. I pro ně má však tato otázka stejnou váhu. Opravdu je tak dobré, mít sídlo firmy u sebe v bytě? Na to vám možná odpoví pár následujících řádků.

Jak budete vypadat před obchodními partnery?

Nejprve se zkuste vžít do situace vašich zákazníků a obchodních partnerů. Ti, než budou využívat vašich služeb mohou přihlížet nejenom k referencím, ale i k těm nejmenším detailům, mezi něž se rozhodně řadí sídlo firmy. A jak asi bude působit to, že místem vaší podnikatelské činnosti je panelákový byt?

Zamyslet byste se měli i nad tím, že ve vlastním bytě máte vedené nejenom sídlo firmy, ale že v něm také podnikáte. To znamená, že si nepronajímáte žádnou kancelář. Nastat však mohou takové situace, kdy s klienty budete muset jednat, vyřizovat osobní jednání a schůzky. Pak přichází na přetřes další otázka, jak to bude vypadat, když své obchodní jednání budete vést u sebe v bytě v kuchyni či jiném pokoji? Nehledě na to, že tímto krokem byste do určité míry narušili své vlastní soukromí.

Nakonec se pojďme seznámit ještě s posledním pravděpodobným scénářem. Podnikání ve vlastním bytě se vám možná vede, ale jak to bude vypadat, když se zadlužíte, zkrachujete nebo dokonce propadnete do stavu exekuce? Pak se můžete spolehnout na to, že nespokojení zákazníci a věřitelé budou chodit právě na vaše sídlo firmy, které se mimochodem bude nacházet v bytě.

Pracujte z domu, ale sídlo firmy mějte jinde

Je zcela pochopitelné, že výše uvedené řádky donutí spoustu živnostníků zamyslet se nad tím, zda mít sídlo firmy v bytě. Přitom existuje jedna velice zajímavá varianta, která vás nepřipraví o to, abyste mohli pracovat z pohodlí vašeho domova a nemuseli dávat vysoké náklady na pronájem kanceláře.

alonbluem / Pixabay

Sídlo firmy si jednoduše pronajměte. A to ideálně na lukrativní adrese, kam papírově přestěhujete svou společnost. Takové sídlo firmy bude vypadat mnohem reprezentativnějším dojmem a vy se možná vyvarujete i nechtěným návštěvám zákazníků u vás doma. Pokud zvolíte vhodného poskytovatele těchto služeb, čekají na vás i další nadstandardní služby, které jsou spojeny s velice nízkými měsíčními náklady.

  • Možnost přesměrování hovorů
  • Plnohodnotná recepce
  • Přeposílání korespondence
  • Možnost jednorázového pronájmu zařízení kanceláře nebo zasedací místnosti
Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *