Pro zahájení podnikání je každá koruna dobrá. Někteří začínající podnikatelé mají to štěstí, že rozjezd podnikání financují pouze z vlastních zdrojů. Část podnikatelů musí využít cizí zdroje.
Na tom, že využívání cizích zdrojů může být prospěšné, se shoduje řada ekonomů. Podle pravidla finanční páky a daňového štítu cizí zdroje umožňují dosáhnout vyššího zisku a nižší daňové povinnosti.
Nejsnazším způsobem, jak můžete získat peníze, je půjčka od vašich blízkých a přátel. Rodinní příslušníci vám jistě rádi půjčí menší obnos bezúročně, a navíc na vás budou pyšní, že si rozjíždíte vlastní firmu nebo živnost. Ale nezapomínejte, že „dobré účty dělají dobré přátele“ a sepište smlouvu o půjčce i v případě rodinných příslušníků a nejlepších přátel. Na ústní dohodu nespoléhejte. Zabráníte tak možným budoucím rozepřím.
Bankovní úvěr pro začínající podnikatele
Další z možností je klasický bankovní úvěr. Banky sice nejsou ke startupům moc přívětivé, ale zdá se, že se blýská na lepší časy, protože už existují úvěry šité na míru startupům, u kterých nemusíte ručit nemovitostí. Takovým úvěrem je například Firemní úvěr Startup od České spořitelny nebo Profi úvěr Start od Komerční banky.
Ne každá banka či nebankovní instituce takový podnikatelský úvěr poskytuje i u začínajících podnikatelů. V začátcích podnikání bývá těžké přesvědčit banku, že právě váš podnikatelský záměr vyjde a vy budete schopní vydělat. Bankovní instituce mají pro podnikatele speciální úvěry. Nemusíte hledat žádné záludnosti ve smlouvách, protože banky se na vašem podnikání nechtějí nijak podílet. Jejich cílem je získat úroky z úvěru. Obvykle se banka u úvěrů na podnikání zajímá o podnikatelskou historii daného subjektu, případně i finanční historii.
Kontokorentní úvěr nebo povolený debet na účtu využívá mnoho podnikatelů a jejich získání není nikterak složité. Slouží především pro překlenutí doby mezi splatnostní faktur. Jinou možností je tzv. neúčelová hypotéka, kdy vám banka v návaznosti na zastavenou nemovitost poskytne hypotéku, kterou můžete použít na jakýkoliv účel.
Pro poskytování financí na rozjezd podnikání mají jednotlivé banky různá kritéria. Obecně ale platí, že budou vždy požadovat objasnění vašeho podnikatelského záměru a předpokládané počáteční náklady.
Vedle úvěrových nástrojů existují také nejrůznější granty nebo dotace, které i začínajícímu podnikateli umožňují financovat podnikání.