Zakládání stavební společnosti

Po stavebních činnostech je na současném trhu poměrně velká poptávka. Jestliže máte v tomto oboru co nabídnout, podnikejte ideálně jako právnická osoba. To znamená v podání společnosti s ručením omezením. Jenom díky tomu máte možnost dosáhnout na lepší zakázky a budete mezi řadou potenciálních zákazníků působit důvěryhodnějším dojmem.

Hned na počátku všeho zmíníme, že cesta ke společnosti s ručením omezeným může nabývat dvou podob. Buď si vše zařídíte sami nebo se obrátíte na odborníky. V jejich případě zaplatíte menší jednorázový poplatek a máte po starostech. Je však pravdou, že spousta budoucích majitelů s.r.o. si chce takovým procesem projít sama. Pokud mezi ně spadáte také, začtěte se do následujících řádků.

Konkretizujte volbu té správné živnosti

Na počátku všeho byste se měli rozmyslet, jaké konkrétní služby budete poskytovat. V oboru stavebnictví to totiž není tak jednoznačné, jako v jiných oblastech. Zde kromě volných živností existují také ty vázané a řemeslné, u nichž se bez dlouhodobé praxe a zástupce neobejdete. Tedy bez člověka, jenž bude garantem vaší činnosti, má odpovídající vzdělání, a hlavně prokazatelné zkušenosti.

Jen pro zajímavost uvedeme, že například do volných živností spadající přípravné a finální práce. Vázané živnosti zahrnují především projektovou činnost s provádění staveb. U řemeslných živností se jedná o konkrétní práce, jakými jsou zednictví, pokrývačství, truhlářství, kamnářství, topenářství a mnohé další.

picjumbo_com / Pixabay

Nezbytná administrativa

Zakládání stavební společnosti je pochopitelně spojeno s řadou ostatních administrativních požadavků. Tím nejdůležitějším bude vytvoření zakladatelské listiny neboli společenské smlouvy. Tento dokument můžete vytvořit u notáře a zahrnete do něj vše od sídla vaší budoucí společnosti, přes předmět podnikání, až po počet jednatelů a dalších věcí. Myslete na to, že jde o veřejnou listinu.

Když se při zakládání společnosti s ručením omezeným ve stavebním oboru budete blížit pomalu k cíli, čekají vás ještě dva velice důležité úkony. Tím prvním je bezpochyby zápis stavební společnosti do obchodního rejstříku. I tento krok je možné zrealizovat prostřednictvím notáře. Pokud byste zápis prováděli přímo na obchodním soudu, stálo by vás to poplatek navíc.

Nežli uplyne doba patnácti dnů od zápisu do obchodního rejstříku, musíte se vydat také na příslušný finanční úřad, kde provedete registraci. Tento termín se snažte v žádném případě nepropásnout, protože se vyhnete zbytečným komplikacím hned v prvopočátku vašeho podnikání. Někteří se ještě budou registrovat k dani ze závislé činnosti, silniční dani a těch ostatních. To už je individuální záležitostí.

Po všem výše uvedeném budete v cíli, tedy budete majiteli nově založené stavební společnosti. Takže co, je lepší založení s.r.o. svépomocí nebo s pomocí odborníků?

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *