Co vás čeká při zakládání firmy v oboru autodopravy

Autodoprava je poměrně specifickým oborem. Jeden by si řekl, že stačí zakoupit automobil, vlastnit řidičské oprávnění a můžete podnikat. Jenže, když to v tomto segmentu myslíte opravdu vážně, je vhodné založit si společnost s ručením omezeným, která přispěje k vyšší důvěryhodnosti mezi zákazníky a umožní vám rozjet business na plné obrátky.

Ve zbývající části tohoto článku vám nabídneme takový stručný souhrn toho, co je zapotřebí provést, když si chcete založit společnost fungující v autodopravě.

Papírování se rozhodně nevyhnete

Na počátku si musíte uvědomit jednu zásadní věc. Založení s.r.o. je spjato s poměrně pestrým a bohatým papírováním, včetně toho, že musíte navštívit několik důležitých institucí. Začít můžete například u notáře. Nemine vás ovšem ani živnostenský úřad.

Z pohledu administrativy je takovým pomyslným odrazovým můstkem společenská smlouva neboli zakladatelská listina. Tato veřejná listina je obvykle tvořena ve formě notářského zápisu a musí obsahovat řadu nezbytných údajů. Patří mezi ně kupříkladu název společnosti, sídlo společnosti, velikost kapitálu, vkladové povinnosti, určení správce vkladu, počet jednatelů a podobně. Právě s tím vším vám může pomoci notář, popřípadě vám osvětlí jednotlivé body.

Jisti si buďte i tím, že až se budete blížit ke konci vyřizování všech potřebných listin, nemine vás ani registrace v obchodním rejstříku a následná registrace k dani na finanční úřadu. Tu je mimochodem třeba udělat v příslušném termínu do patnácti dnů od obchodního rejstříku.

Živnostenský list a koncese

Pokud si myslíte, že vším výše uvedeným to končí, pak jste na omylu. Tuto speciální kapitolu jsme vyčlenili živnosti, jíž je třeba získat pro podnikání v autodopravě. Dle živnostenského zákona jsou totiž definovány čtyři druhy živností. V případě osobní dopravy je to provozování vozidel pro devět osob a pro více jak devět osob. U nákladní dopravy je dělícím elementem hmotnost 3,5 tuny.

Free-Photos / Pixabay

Aby toho nebylo málo, je třeba zajímat se také o získání koncese. Na spoustu rozhodnutí má vliv i odbor dopravy krajského úřadu, nejenom živnostenský úřad. Do popředí zájmu těchto institucí se tak dostává vaše budoucí provozovna, finanční způsobilost, odborná způsobilost a dobrá pověst, jíž může zaručit odpovědný zástupce. Teprve až když si projdete touto složitou úřední byrokracií, přiblížíte se k cíli, jímž bude stavební společnost v oboru autodopravy.

S.r.o. na klíč nebo svépomocí?

Jak můžete správně tušit, podnikání v autodopravě není žádnou snadnou záležitostí, a to už od samotného prvopočátku, kdy si budete zakládat společnost s ručením omezeným. Pokud by vás výše uvedené řádky náhodou vystrašily, nezoufejte a pro založení s.r.o. oslovte některého z vhodných odborníků. Ten vám vše potřebné zrealizuje na klíč.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *