V podnikání existují různé ukazatele výkonnosti. Ty klíčové seznamují společnost s tím, jaký zisk má z hlediska peněz, zákazníků, vedení, týmů, projektového managementu nebo profesionality.
Jeden z nejvíce podceňovaných klíčových ukazatelů výkonnosti v obchodě je délka času, který zákazník stráví v obchodě. Délka času stráveného v obchodě, známá také jako doba pobytu nebo průměrná doba trvání, označuje dobu, kterou zákazník stráví v obchodě nebo na stránkách elektronického obchodu. Podnikatelé by neměli význam doby pobytu v obchodě podceňovat, protože čím déle lidé v obchodě zůstanou, tím více peněz utratí.
Které tři věci byste měli vědět o délce času, který zákazník stráví v obchodě?
- Co skutečně tento pojem znamená
Zatímco podnikatelé hledají způsoby, jak získat větší příjmy, měli by také hledat způsoby, jak si své zákazníky udržet spokojené a udržet jejich zájem o svou nákupní značku. Zákazníci, kteří zůstávají déle v obchodu, nejenže utratí více peněz, ale také bývají spokojenější, loajálnější ke značce a rádi se o své zážitky dělí s ostatními.
Například proto prodejci potravin, květináři nebo knihkupci umisťují kavárny a vinárny do svých prodejen. A podnikaví online prodejci dělají vše pro to, aby prodloužili dobu trvání návštěvy na svých webových stránkách, například díky přehlednosti webu, dobré rychlosti načítání nebo kvalitnímu obsahu stránek.
- Čekání nevadí
Ať už podnikatel spoléhá na zákazníky, kteří navštíví prodejnu osobně nebo na návštěvníky firemního e-shopu, čím více času zákazníci v obchodě nebo na webu stráví, tím pozitivnější je jejich celkový zážitek.
Přesto se mnoho podnikatelů mylně domnívá, že dlouhé čekání vede k negativním zkušenosti zákazníků. Čekání umožňuje zákazníkům prozkoumat prodejnu (potažmo webové stránky) a vše co nabízí. Pointa je v tom, že pokud podnikatel své zákazníky zabaví, nebude jim čekání vadit. Je velká šance, že se budou vracet znovu.
- Dostaňte zákazníky do pohybu
Dříve lidé chodili do obchodních domů pro oblečení, lůžkoviny, možná potřeby na zahradu a nic moc jiného. Tento druh základní transakční zkušenosti už ale nestačí k tomu, aby zákazníky zaujal. Co může podnikatel dělat? Například by mohl v jinak statickém nákupním prostoru vybudovat bar, kavárnu nebo restauraci. Ale lidé kromě pití a jezení také rádi zkoušení něco nového, akčního.
Firma zákazníkům může poskytnout zážitek, který je přiměje k pohybu. Pokud se zákazníci baví, zůstávají déle a stráví čas v prodejně objevováním dalších produktů a více utrácejí. Podnikatel se může zamyslet nad druhy zábavných zážitků, které by se nejlépe hodily do jeho firemního prostoru. Lze například uvažovat o obchodu se sportovním zbožím s golfovým studiem, který zákazníkům nabízí simulovanou hru golfu a povzbuzující nápoje. Zároveň si na stejném místě můžou zákazníci koupit novou sadu golfových holí. Nebo si lze představit karaoke bar a pódium, kde je možnost koupit hudební nástroje.
Maloobchodníci mohou vytvořit příjemnou atmosféru s atraktivními výlohami, příjemnou hudbou a pohodlným sezením. Ale lze udělat ještě víc. Budoucnost maloobchodu je ve věnování pozornosti tomu, co zákazníci skutečně chtějí. A když jim podnikatelé naslouchají, mohou zlepšit délku času stráveného v obchodě a tím i svůj prodej.