Efektivní plánování time managementu

Být úspěšným podnikatelem, popřípadě zaměstnavatelem řady lidí vyžaduje jisté předpoklady. Není to však jenom dokonale propracovaný business plán do nejmenšího detailu. K úspěchu vás mimo jiné přivede i správný time management. Jde o efektivní plánování pracovního času.

Pod výrazem time management se skrývá velká spousta doporučení, jež přináší kýžená ovace. A právě s těmi nejzásadnějšími body vás seznámíme v následujících řádcích. Ty vám pomohou plánovat práci vhodně a účelně, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Naučte se pracovat se svým časem

Vaším odrazovým můstkem by měla být znalost vaší denní doby. Jistě moc dobře víte, kdy se vám pracuje lépe, kdy jste plni nápadů a kdy na vás naopak padá únava a do práce se musíte nutit. Stanovte si efektivní pracovní dobu, která by měla být denně kolem 6 hodin. Časový úsek, v němž budete mít jistotu, že dokážete vyřešit spoustu věcí rychle a pod tlakem. Zbývající část pracovní doby věnujte přidruženým úkolům, přípravám a ostatním věcem.

I když budete mít sebelépe naplánovaný pracovní den, svému tělu mnohdy neporučíte. Takže pokud vám z nějakého důvodu práce nejde od ruky, je lepší ji odložit na kreativnější období a věnovat se například volnočasovým aktivitám, při nichž si vyčistíte hlavu. Ostatně k dokončení práce se můžete vrátit ještě tentýž ten v jiný čas, avšak plni síly a nápadů.

Rozdělte si práci a přeneste ji na ostatní

Na počátku každého pracovního cíle buďte co nejvíce realističtí. Snažte se dobře rozložit pracovníci síly v rámci daných činností. Rozplánujte si kompletní projekt na jednotlivé úkoly a těm se podle priority věnujte. I když patříte mezi ty, jež se řídí heslem „co si neuděláš sám to nemáš“, nebojte se řadu věcí delegovat právě na vaše zaměstnance, spolupracovníky či externí dodavatele.

Abyste během pracovního procesu nedosáhli jistého vyhoření, nepodceňujte ani prokrastinaci. Snažte se provádět pracovní pauzy, které využijete k oddechovým činnostem, jídlu či osobním potřebám. Nesnažte se za každou cenu dokončit úkol přes moc. Pak se totiž dostanete do stavu, kdy práci jednoduše nebudete zvládat, vše se bude stejně časově protahovat a výsledek nebude takový, jaký být má.

StartupStockPhotos / Pixabay

Zásady dobrého time managementu

Kromě těchto základních věcí je to samozřejmě i spousta těch ostatních, jež vám mohou pomoci s dobře nastaveným time managementem.

  • Nespoléhejte se na multitasking, který může mít spíše opačný efekt, než když dokončíte jednu věc a teprve poté jdete na druhou.
  • Nic není dokonalé a mnohdy může tato potřeba spíše škodit a vše prodlužovat. Každopádně nesmí být omezována na úkor jisté kvality.
  • Začínejte od jednodušších úkolů a plynule přecházejte na ty těžší.
  • V daném časovém úseku se věnujte podobným pracovním úkolům, ať neskáčete od jednoho k druhému.
  • Začněte pracovat s pojmem „priorita“.
  • Nebojte se používat poznámky, a hlavně plánovací kalendář, kam si budete zaznamenávat úkoly, které jednoduše nemusíte nosit v hlavě.

Myslete také na to, že efektivní práce docílíte pouze v kombinaci s patřičným odpočinkem a relaxací.

Rate this post

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *