Rádi byste ve vašem finančním rozpočtu ušetřili měsíčně alespoň pár korun, ale zatím se vám to moc nedaří? Tipů a rad, jak s šetřením začít, existuje celá řada. Poradíme vám, co byste měli dělat, aby se vám konečně podařilo ušetřit a postupně vybudovat finanční rezervu, kterou budete moct využít v momentě, kdy se vám objeví nečekané výdaje, kvůli kterým byste jinak museli sáhnout po krátkodobé půjčce.
Pokud jste se rozhodli, že začnete šetřit peníze, nesmíte se od tohoto rozhodnutí nechat ničím a nikým odradit. Nejdůležitější je pevná vůle a vytrvalost, bez nich pro vás bude jakákoliv rada marná. Pokud však vytrváte a nové návyky si udržíte, úspěch v podobě ušetřených peněz se pomalu, ale jistě dostaví – a ten za toto úsilí přece stojí.
1. Bydlení
V dnešní době je naprosto běžné, že má celá řada lidí sjednanou hypotéku, aby mohla žít ve vlastním domě nebo bytě. Na jeho koupi totiž nemají vlastní finance, jelikož domy a byty stojí několik milionů korun, což se jen málokomu podaří ušetřit. Splacení hypotéky je běh na dlouhou trať a navíc se její podmínky neustále mění. Výše úroku neustále stoupá, s čímž jsou spjaté vaše vyšší měsíční splátky. Nabízí se vám proto jednoduché řešení v podobě refinancování, díky kterému si převedete jednoduše váš dluh k jiné bance, která vám nabízí výhodnější podmínky.
2. Dodavatel elektřiny a plynu
V každé domácnosti se platí měsíční platba za elektřinu, která mnohdy představuje velmi vysokou částku. Utrácet hodně peněz je v tomto případě naprosto zbytečné, jelikož na trhu existuje celá řada společností, které dodávají elektřinu a plyn, a tak se ceny těchto služeb mohou dost lišit. Abyste za tyto služby platili méně, stačí tyto společnosti kontaktovat a ony vám vytvoří nabídku. Vy si poté jen vyberete firmu, od které dostanete nejvýhodnější nabídku, takže rázem měsíčně ušetříte několik stovek korun.
3. Nakupování
Při nakupování potravin se dá také velmi snadno ušetřit. Jíst a pít samozřejmě musíte, ale nemusíte za potraviny utrácet fůru peněz. Stačí, když budete pravidelně sledovat akční letáky a nakupovat potraviny ve slevě. Každý týden se akční zboží mění, takže se nemusíte bát, že byste museli kupovat a tím pádem i jíst stále to samé. Ušetřit se dá také s nákupem oblečení. Například zimní oblečení je dobré nakupovat v létě, kdy je posezónní výprodej, zatímco letní oblečení je nejvýhodnější naopak v zimě.
4. Nesjednávejte si zbytečné půjčky
I když se vám zdá sjednání půjčky pro zaplacení vašich výdajů jako dobrý nápad, není tomu tak. Každou půjčku totiž nakonec přeplatíte a to i v případě, že si sjednáte výhodnou půjčku bez doložení příjmů ihned. Úhrada některých vašich výdajů určitě počká do doby, kdy budete mít po výplatě a tím pádem k dispozici více peněz. Pokud se navíc začnete řídit našimi radami, určitě budete mít za pár měsíců vybudovanou dostatečně velkou finanční rezervu, abyste tyto výdaje mohli zaplatit z vlastní kapsy.