Zajišťovací příkazy nejsou pro podnikatele ničím neznámým. Tento celkem drastický nástroj má v ruce správce daní v České republice. Pokud jste o tomto pojmu doposud neslyšeli, nastíníme vám jej alespoň ve zkratce.
Pod výrazem zajišťovací příkaz si představte předčasně vyměřenou daň, kterou jste jako podnikatelé povinni uhradit v podstatě obratem. Zajišťovací příkaz je primárně udělován těm firmám, u nichž se správce daně domnívá, že daný subjekt nebude v patřičném okamžiku schopen uhradit povinnou daň, popřípadě se této platbě bude chtít z jakéhokoliv důvodu vyhnout.
Zajišťovacím příkazem je tak vymáhá daň, jejíž výše ve finále ještě nebyla stanovena, přesto je nutné ji uhradit. Je tu každopádně možnost odvolání, ale následující procesy a termíny úhrady jsou tak rychlé, že to někdy ani není možné.
Ne nadarmo je zajišťovací příkaz označován jako likvidační krok pro spoustu společností, na nichž byl vymáhán.
Pokles zajišťovacích příkazů
A nyní se pojďme od výše uvedených hrozeb přesunout k trochu příjemnějším informacím. Ty se týkají především počtu využitých zajišťovacích příkazů. Dle dostupných statistik je patrné, že správnce daně v posledním obdobím trochu šetří těmito příkazy, což je pochopitelně dobré pro živnostníky. Dokazují to i níže uvedená čísla.
- V roce 2015 bylo využito 1 088 zajišťovacích příkazů
- V roce 2016 bylo využito 969 zajišťovacích příkazů
- V roce 2017 bylo využito 960 zajišťovacích příkazů
- V roce 2018 bylo do konce července využito 739 zajišťovacích příkazů
Proč zajišťovací příkazy ubývají?
Vliv na to má samozřejmě několik faktorů. Například to, že byl koncem minulého roku vydán metodický pokyn, podle něhož se začaly používat i jiné nástroje pro vymáhání daní. Zároveň je třeba zmínit, že situace se na trhu celkem stabilizovala, takže pravděpodobně nebylo nutné vydávat tolik zajišťovacích příkazů.
Nuže, nezbývá než doufat, že zajišťovací příkazy budou mít s postupem času jen klesající tendenci.